Ekinezya çayı nasıl demlenir?

Çok eski dönemlerde savaşçıların yaralarını tedavi etmek açısından kullanılan bu şifalı bitki ekinezya, daha sonra çay olarakta içilen bir bitki olmuş ve bir takım hastalıklarnı da tedavi ettiği görülünce oldukça değerlenmiştir. Tüm dünya insanlarının severek içtiği ekinezya çayı, soğuk algınlığına, boğaz şişkinliğine ve ağrısına, kansere, kas ve eklem ağrılarına, basura, bağışıklık sistemi enfeksiyonlarına, baş ağrısına, idrar yolu enfeksiyonları, yüksek ateşe, şişkinliğe, saman nezlesine çok iyi gelmektedir. Peki ekinezya çayı nasıl demlenir, bilmeyenler açısından açıklıyoruz.

Ekinezya çayı demleme

Diğer bitki çayları gibi ekinezya çayının demlenmesi de oldukça kolaydır. Ekinezya çayı demlenmeden önce dört su bardağı suyun içine dört tatlı kaşığı ekinezya yaprağı tozu eklenerek yaklaşık beş dakika kadar bekletilir. Eğer ki taze ekinezyanız varda o zamanda bir avuç dolusu kadar bir bardak suyun içine ekinezya yaprağını ekleyin ve 4 dört dakika bekleyin. Demlenen ekinezya çayını süzerek açısından. Ekinezya çayının faydalarından yararlanmak istiyorsanız günde 3 bardak 15 gün boyunca ekinezya çayı açısından.

Ekinezya çayı oldukça kuvvetli bir bitki çayı olduğu açısından günde 3 bardaktan fazlası içilmemelidir. 15 gün sonucunda ise 4 hafta fasıla verilmelidir. Bağışıklık sistemlerinde soru olan hastalar uzman bir hekime danışmadan ekinezya çayını içmemelidir.

]]>