E Vitamini ve Faydaları

E vitamini yağda çözünen ve içerisinde alfa, beta, delta ve gamma tokoferol olmak üzere 4 madde içeren bir vitamindir.  E vitamini üzerine yapılan araştırmalar genellikle onun tedavi edici ve koruyucu özelliğiyle ilgilidir.
e-vitamini-ve-faydalari/

Dondurma ve kızartmada olduğu gibi besinlerin geçtiği kimyasal işlemlerde besinler büyük ölçüde E vitamini değerini kaybeder. Peki E vitamininin vücudumuzda görevi nedir? Hangi hastalıklardan bizi korumaktadır ve hangi besinlerde daha çok bulunur?

E Vitamininin Görevleri

E vitamini bir anti-oksidan görevi yapar. Hücre duvarlarındaki lipitleri korur. Hücre zarının koruyucusudur.  Anti-oksidan kapasitesi ile  E vitamini kasların oksijen gereksinimlerini azaltarak egzersiz kapasitesini arttırmak için çalışır. Damar içinde akışkanlığı sağlar, damarların tıkanmasını engeller. İyileşmeye yardım eder. Çok önemli bir nörolojik rolü vardır ve sinirlerle kasların dejenarasyonunu önler. Erken doğan bebeklerde demir emilimini sağlayarak kansızlığı önler.

E Vitamini Eksikliği

Kısa vadede E vitamini eksikliği bir hastalığa neden olmamaktadır. Üstelik günlük besinler bizim için gerekli olan E vitamini bakımından yeterli olduğundan E vitamini eksikliği fazla görülen birşey de değildir. Ancak yeme bozukluğu olan kişilerde uzun süreli eksiklik durumlarda  E vitamini anti-oksidan görevini yapamayacağı için, kanser ve kalp hastalıklarına karşı korumanın ortadan kalkarak bu hastalıklara zemin hazırlayacağı söylenebilir.

Besin Kaynakları

Buğday özü yağı, aspur yağı, ayçiçek yağı, badem, mayonez, margarin, yer fıstığı yağı, kuşkonmaz, brokoli, muz, çilek ve ıspanak E vitamini bakımından zengin besinlerdir.

Destek Nedenleri

E vitamini yağ emilim bozukluğu olan kişilere önerilmektedir. E vitamini desteğinin önleme yardım edebileceği bazı durumlar:

  • Kalp problemleri
  • Kanser
  • Katarakt
  • Dolaşım bozuklukları
  • Meme hastalıkları
  • Parkinson hastalığı
  • Adet öncesi gerginlik
  • Ameliyat sonrası yara iyileşmesi
  • Yetersiz dolaşım, genişlemiş damarlar

E vitamini desteği, kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar kullananlara doktor gözetimi altında verilmelidir. Diyabeti ve hipotiroidi olanların E vitamini yüksek seviyede almaktan kaçınması gerekmektedir.