Düzensiz sayı görme nasıl tedavi edilir?

Düzensiz sayı kanamalarında en önemli sebep kadının hormonlarında husule gelen değişiklikler olduğundan, öncelikle düzensiz sayı kanaması ile hekime başvuran kadınların hormon değerlerine bir bakılır. Bunun açısından adetin 3. günü ya da en geç 5. günü hormon testi uygulanır. Eğer hormon değerleri normal çıkıyorsa, diğer sebepler araştırılır ve sorunun kaynağına ulaşıldığı zaman düzensiz sayı kanamasının tedavisine başlanır.

Adet düzensizliği tedavisi

Düzensiz sayı kanamasına yol açan en önemli faktör hormonlar olduğunda, burada bir soruna rastlanmamışsa kişinin yaşam şekline ve kilosuna bakılır. Kadınların stresli bir yaşam tarzları varsa, aşırı zayıf ya da aşırı kiloluysa bu sorunda düzensiz sayı kanaması nedenleridir. Hormonsal ve diğer sorunların ortadan kaldırılmasıyla, sayı düzene girer.

Düzensiz sayı kanaması tedavisi sebebe yönelik uygulanır. Stres ve kilo kaynaklıysa kişinin stresten uzaklaşması önerilir. Kilo kaynaklı problemlerde de aşırı zayıf ise kilo almaya çalışmalı, aşırı şişman ise de zayıflama çabalarına girmelidir. Ancak hormonsal bozukluk durumlarında ilaçlı tedavi yöntemleri uygulanır. Uzman hekim kişinin genel sağlık durumuna uygun olarak en doğru ilacı reçete eder. 6 ay ile 1 yıl arasında kullanılması önerilen bu ilaçların düzenli kullanımı ile sayı düzensizliği ortadan kalkmış olur.

]]>