Düzensiz beslenmenin zararları nelerdir?

Uzmanlar her zaman sağlıklı beslenin diye öğütlerde bulunmakta, lakin birçoğumuz bu öğütleri dikkate almayarak gelişigüzel beslenmekte ve sağlığımıza zararlı olan besinleri bile bile tüketmekteyiz. Sağlıksız beslenmenin yanı sıra düzensiz beslenmekte sağlığımız üzerinde olumsuzluklar yaratmaktadır. Peki nedir, düzensiz beslenme zararları?

Düzensiz beslenmenin sağlığa verdiği zararları konusunda araştırma yapan bilim insanları, Türk insanının sağlıksız beslenmeden dolayı en çok böbrek hastalıklarına yakalandığı ortaya çıktı. Sağlıksız beslenmenin yol açtığı böbrek hastalıklarını takip yapan ve en sık rastlanılan bir diğer sağlık problemi de şeker hastalığıdır. Diyabet ve böbrek yetmezliği biz Türklerin sağlıksız beslenmeden dolayı en sık yakalandığı hastalıklardır.

Sağlıksız beslenmenin yol açtığı böbrek hastalıkları ve diyabeti takip yapan diğer sağlık sorunları da obezite, kolesterol, yüksek tansiyon, beriberi, peliagra, kuvaşiorkor, raşitizm, anemi ve guatr gibi sorunlardır. Sağlıksız beslenme yaşa kalitesini düşürmekte, hastalıklara yakalanmayı kolaylaştırmakta ve daha birçok sorunları beraberinde getirmektedir.

]]>