Dondurmanın faydaları nelerdir?

Yediden yetmişe yaz aylarının vazgeçilmez tatlısı olan dondurma, damak tadımızda bıraktığı eşşsiz lezzeti kadar sağlığımızada önemli katkılarda bulunmaktadır. Hem kalsiyum hem de fosfor bakımından zengin bir tatlı olan dondurmanın faydaları uzman kişilerce kanıtlandı ve aşırıya kaçılmadığı müddetçe her gün yenmesi öneri edildi.

Dondurmanın sağlığa faydaları

 

Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olması yönünden kemik gelişimine bir hayli katkı sağlayan dondurma, gelişim çağındaki çocuklara her gün kafi ölçüde yedirilmelidir. Dondurmanın ihtiva ettiği kalsiyum ve fosforun yanı sıra magnezyum, potasyum, demir gibi mineraller bakımından da zengindir. Ayrıca A, B, C, D, E grubu vitaminleride dondurmada yer almakta ve sağlığımız açısından gerekli olan mineral ve vitaminleri günlük olarak dondurmadan karşılayabiliriz. Ayrıca diğer tatlılara göre dondurmada daha az kalori bulunmaktadır.

Uzmanların dondurmanın faydalarından bahsederken, sütün içinde olan kalsiyum ve fosforun dondurma yapımında daha bir yoğunlaştığını söylediler. Günlük yüz gramdan fazla dondurma yenmemesini de öneren uzmanlar, bu oranın aşılması durumunda kilo problemlerine yol açacağına da dikkat çektiler.

]]>