Doğurganlığı artıran besinler nelerdir?

Bebek sahibi olmakta zorlanan çiftlerin genetiksel olarak yaşadıkları sorunların bir nebzede olsa azalmasında bir takım besinlerin faydası bulunduğu açısından, hem erkek hem de kadınlarda doğurganlığı arttıran besinleri araştırdık. Bebek özlemi çeken çiftlerin bu özlemlerini en kısa sürede dindirecek olan bu besinler, dikkatli olarak tüketildiği taktirde çocuk sahibi olmanın önündeki engel kalmış olacaktır. Peki hangi besinler doğurganlığı arttırır?

Öncelikle hem erkeğin hem de kadının uzak durması gereken besin maddelerinden bahsedelim. Bunların en başında ise yağlı yemekler gelmektedir. Yağlı yiyeceklerden tamamen uzak durmak ya da tüketiminin azaltmak atılacak en büyük adımlardan birisidir. Aynı zamanda işlenmiş gıdaları sıklıkla tüketmekte çocuk sahibi olmayı engellemede rol oynadığı açısından bu gıdalardan da uzak durulmalı ve bilhassa kadınlar C ve D vitamine ağırlık vermelidir. Gebelik öncesi gerekli ölçüde alınacak olan C ve D vitaminleri hem çocuk sahibi olmanızı hızlandıracak hem de doğacak bebeğinizin sağlığında olumlu gelişimler sağlayacaktır.

Sigara ve alkolde gebeliğin önündeki engellerden biridir. Daha çok erkeklerin tüketmiş içmiş olduğu sigara ve alkol spermleri kötü etkilemektedir. Stresiz bir yaşam ve çocuk isteğine karşı olumlu psikolojiyle bakmakta çocuk sahibi olma yolunda atılacak bir diğer adımlardır.

Yeşil yapraklı sebzeler, badem, fındık, ceviz, yumurta, süt ve süt ürünleri, portakal gibi folik asit ihtiva yapan gıdaları tüketmek, tereyağı ve margarin yerine sıvısalyağ kullanmak, haftada bir kere balık tüketmek, kırmızı et, kurubaklagiller, yağsız kırmızı et, yumurta, tavuk tüketimine ağırlık vermek doğurganlığı arttırmaktadır.

]]>