Doğumda nefes alma teknikleri

Normal doğum yapacak olan anne adayları açısından son derece mühim olan nefes alma, doğum esnasında ıkınırken güçlü karın kaslarına sahip olmanız ve bebeğinizin bu esnada oksijensiz kalmamaası açısından en doğru ve en etkili biçimde nasıl nefes alınmalıdır, bu yazımızda size bunu açıklayacağız.

Doğumda nefes egzersizleri

Normal doğum esnasında ıkınırken kolay ve sorunsuz bir doğum geçirmeniz açısından, gebelik döneminde sürekli nefes egzersizleri yapmalı, doğum anına kendinizi hazırlamalısınız. Doğum esnasında nefes alma ve verme tekniklerinin doğru bir biçimde uygulanması, uterus kasılmaları esnasında bebeğinize giden kan akımı nispi olarak azalmasına ve bebeğin oksijen almasına fayda sağlar. Hem doğum anında kendinizi doğru nefes almaya odaklandığınız zaman ağrının şiddetini de pek hissetmeyeceksiniz.

Doğru nefes alıp verme teknikleri

 

Yere yatarak dizlerinizi bükün ve bedeninizde ki bütün kaslarınızı gevşettiğinizi düşünün. Bu durum biraz zor olabilir lakin imkansız değildir. Düşünce kuvvetinizle bunu pek ala becerebilirsiniz.

Gevşediğinizi hissetmeye başladığınız an sanki doğum kasılması varmış gibi düşünmeye başlayın ve burnunuzdan mümkün olduğu kadar yavaş bir biçimde derin derin nefes alıp, nefesinizi yine aynı yavaşlıkta ağzınızdan verin. 45-50 saniyelik bir kasılma varmış gibi düşünerek bu tekniği 6-7 kez yaptığınız yapıda kaslarınızın gevşediğini hissedeceksiniz.

Yalnız dikkat etmeniz gereken bir şey var ki, o da hızlı nefes alıp vermemek. Çünkü çok hızlı nefes alıp verdiğiniz ve bunu uzun bir süre gerçekleştirdiğiniz zaman geçici şuur kaybı yaşanabilir. Bunun sebebi ise, hızlı nefes alıp vermeye bağlı olarak kanınızdaki karbondioksit hızlı bir biçimde azalmasıdır.

Karın kaslarını gevşetmek açısından yere uzanmalı, ellerinizi karnınızın üzerinde birleştirmeli ve derin nefes alarak karnınızın şişmesine sağlamalı ve bu esnada içinizden 5′e kadar saydıktan sonra nefesi ağzınızdan yavaş yavaş vermelisiniz. Bu işle ise 4-5 kez tekrarlanmalıdır.

]]>