Doğuma Hazırlık Kursları

Gebelikte nefes alma tekniklerini öğreten ve son zamanlarda giderek yaygınlaşan Lamaze eğitimi (doğum ve doğuma hazırlık kursları) sayesinde anne adayları duygusal ve bedensel yönden normal doğuma sağlıklı bir biçimde hazırlanıyor.Doğuma Hazırlık Kursları

Bu tekniği alan anne adaylarının yüzde 95′inin ağrısız normal doğumla bebeklerini sağlıklı bir biçimde dünyaya getirirken, doğan bebeklerin ise diğerlerine göre daha sağlıklı olduğu bildirildi.

Adana’da kurulu Elifse Beden Eğitim Merkezinde açılan doğum ve doğuma hazırlık kurslarına katısallan anne adaylarına doğumun evreleri, hamileler açısından pilates, hamile masajı, bebek bakımları ve bebek masajları hakkında bilgiler veriliyor.

Kurs eğitmenlerinden Tülay Özmen, kurslarına anne adaylarının büyük ilgi gösterdiğini belirterek, anne adaylarını normal doğum hakkında bilgilendirerek, bilinçli bir gebelik süreci geçirmelerini sağladıklarını söyledi.

Özmen, anne adaylarının hamilelik süresince psikolojik durumlarını da takip ettiklerini bildirdi.

Adana Doğum ve Çocuk Bakımevinde görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Murat Erdemtok da yaptığı açıklamada, lamaze eğitiminin anne adaylarını duygusal ve bedensel yönden bilinçli bir biçimde normal doğuma hazırladığını söyledi.

Eğitimle doğumda acıyı azaltacak birçok tekniğin öğretildiğini belirten Erdemtok, öğretilen tekniklerin içinde fiziksel egzersizler, nefes çalışmaları, derin gevşeme, hayal kurma, görselleştirme, yürüme, sallanma, ağrıyı azaltıcı ve rahatlatıcı masajlar, dans etme, doğumu kolaylaştırıcı doğum pozisyonların bulunduğunu kaydetti.

Hamilelerin, doğumda ağrıyı azaltan bu teknikleri doğuma kadar çalışarak öğrenebileceklerini belirten Erdemtok, ‘Doğumda da dilediğini kullanabilir. Bu sayede doğumlarını kendileri kontrol edebilirler” dedi.

Eğitimde öğretilen nefes alıp verme tekniğinin normal doğum sırasında annenin gevşemesini sağladığı açısından bebeğe giden oksijen miktarını artırdığını ifade yapan Erdemtok, şunları kaydetti:

“Bu durum bebeğin daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Bu tekniği alan anne adaylarının yüzde 95′i ağrısız normal doğumla bebeklerini dünyaya getiriyor. Ülkemizde normal doğumu artırmak açısından anne adaylarının hamilelik süresince bu eğitimi almalarını sağlamalıyız.”

Erdemtok, eğitimin hamileliğin ilk ayından itibaren alınması gerektiğini ifade etti.

]]>