Doğum sonrası bebek bakımı

Planlı ya da acil doğum sonrasında bir bebeğin sağlıklı bir biçimde hayatına devam etmesi açısından ilk bakımı uzman hekimlerce hastanede yapılmakta ve herhangi bir sorun olmadığı anlaşıldığı zaman ise ailesine güvenle teslim edilmektedir. Bebeğin doğum esnasında bir sorun yaşamaması, doğumdan sonrada sorun yaşamayacak anlamına gelmediği açısından, anne ve babaya büyük sorumluluklar düşüyor. Bebek eve geldikten sonra bebeğin herhangi bir problemle karşılaşmasını önlemek açısından ailelerin iyi bakım ile bebeklerini büyütmeleri gerekir. Doğum sonrası taze doğan bebeğin bakımı nasıl olmalıdır? Yeni doğan bebek bakımında nelere dikkat edilmelidir?

Yeni doğan bebek bakımı

İlk kez doğum yapan annelere, taze doğan bebek bakımı konusunda bilgi sahibi olmaları açısından birçok hastane anneye bebek bakımı eğitimi vermektedir. Bu eğitimde anne sütü ve önemi, bebeğin bakımı, emzirme teknikleri, bebek açısından uygun bir yaşam alanı hazırlama, risk oluşturan durumlardan haberdar etme ve bu risklere karşı koruma, gerektiğinde yapılması gereken özel tetkikler, rutin kontroller, aşı ve zamanları tek tek anlatılmaktadır.

Bebek ve ailesi hastaneden taburcu edildikten sonra annenin bebeğini iyi bir biçimde yetiştirmesi açısından bol bol emzirmesi, sıvı alası, göbeği düşüne derece alkolden uzak durması, bebeğini günlük tıkaması, doğumun 7. gününden sonra kontrole getirmesi, sarılık olup olmadığını kontrol etmesi, emmeme ve uyumamam gibi sorunlarda hekime başvurması gerekir.

Ayrıca bebeklerde burun tıkanıklığı da çok sık yaşandığı açısından, taze doğan bebek bakımında buna da dikkat edilmeli, böyle bir yapıda serum fizyolojik kullanılmalıdır. Yeni doğan bebeklerin yaşadığı kalça çıkıklığı sorununu olup olmadığını anlamak açısından ise, aileler bebeklerini bir aylık iken uzman bir hekime götürüp muayene ettirmelidir.

]]>