Doğum kontrol haplarının zararları

Günümüzde kadınların birçoğunun kendi arasında tartışma konusu yarattığı konulardan bir tanesi doğum kontrol haplarının sağlığa olan zararlarıdır. Kimisi doğum kontrol haplarının sağlığa olumsuz etkilerinin bulunduğunu, kansere bile yol açtığını söylerken, bazıları da doğum kontrol haplarının hiçbir soruna sebep olmadığını savunmaktadır. Peki doğum kontrol hapı kullanmanın sağlığa olumsuz etkileri var mıdır? Varsa doğum kontrol hapının zararları nelerdir?


Aile planlaması uygulamasının önerdiği ve istenmeyen gebeliklerin önlenmesi açısından kadınların kullanmış olduğu doğum kontrol hapları kesinlikle hekim kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Çünkü var olan ve sizin bilmediğiniz bir hastalık doğum kontrol hapının etkisiyle daha kötüye gidebilir ve sağlığınızı ciddi anlamda etkileyebilir. Aksi davranışta olur ve sağlığınız açısından kullanılmaması gereken doğum kontrol hapını kullanırsanız lakin geri dönüşü olmayan sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.
Doğum kontrol haplarının sürekli kullanımında şiddetli migren atakları artmakta, aktif karaciğer hastalığını olumsuz etkilere yol açmakta, aktif hepatit’in onarılması zor sorunlara yol açmasına sebebiyet verir. Bunların yanı sıra damar tıkanıklığı, damar içi pıhtılaşmada görülen sorunlar arasındadır.

]]>