Doğum kontrol hapları ve yan etkileri

Doğum kontrol hapları kadınların yumurtalıklarında üretilen östrojen vede progesteron hormonlarının laboratuvar ortamında üretilmiş türevlerini içeren vede düzenli olarak kullanıldıklarında gebeliği oldukça başarılı bir biçimde önleyen ilaçlardır. Saedece gebeliği önlemek amacı ilede değil doktorların hastalık tedavisindede önerdiği haplar arasındadırlar

Doğum kontrol hapları pek çok fiziksel, hatta duygusal sorundan sorumlu tutulmuştur. Gerçekte suçun ne kadarı haplardadır? Kuşkusuz tüm ağrılardan, sancılardan, başağrılarından, halsizlikten, sinirlilikten, depresyonlardan, baş dönmelerinden, aşırı kilo alma vakalarından, kabızlık, mide rahatsızlıkları, deri döküntüleri, saç dökülmesi ya da uykusuzluktan direkt doğum kontrol hapları sorumlu tutulamaz.

Cinsel güdüdeki belirgin değişiklikler de yalnızca doğum kontrol haplarına maledilemez. Aynı süre içinde aynı tip hapı kullanan 100 kadın arasında yapılan bir klinik araştırmada, bu kadınların yaklaşık seksenbeşi libidoda herhangi bir değişiklik hissetmemişlerdir. Geri kalan onbeş kadından sekizi cinsel isteklerinin azalmasından yakınırken, yedisi hapı taze bir afrodizyak olarak selamlamışlardır.

Aslında, oral kontraseptiflerin bilinen yan etkilerinin çoğu, her bir hapın içerdiği toplam hormon miktarıyla ve haptaki östrojenle progestin arasındaki oranla yakından ilişkilidir. 1960′ta doğum kontrol hapları ilk çıktığında birçok kadın istenmeyen yan etkiler nedeniyle düş kırıklığına uğramışlardı. Bu şikâyetler arasında özellikle, aşırı kilo alma, mide bulantısı, şişkinlik, vücutta sıvı tutulması, hatta bazen deride, özellikle de yüzde pigmentasyon artışı (gebelik lekeleri) gibi, erken gebelik dönemirçi hatırlatan belirtiler vardı. Neyse ki, araştırmacılar kısa süre sonra hapın toplam hormon miktarı azaltıldığında gebeliği önleyici etki sürerken, yan etkilerin en aza indiğini bularak, hem milyonlarca kadını mutlu ettiler, hem de aile planlaması davasına sekte vurulmasını önlediler.

Günümüzde, düşük dozlu taze bileşimler sayesinde, hap kullanan kadınların yalnızca yüzde 5′i istenmeyen yan etkiler nedeniyle hapı bırakmaktadır. Başta fasıla kanaması ya da düzensiz lekeler olmak üzere bugün görülen rahatsızlıklar daima hafiftir ve kısa sürmektedir. Ancak, sürekli kilo alan ya da kullanmakta oldukları hapı genelinde doyurucu bulmayan kadınlar, bazen hapı değiştirerek sorunlarını çözebilirler.

]]>