Doğum Kontrol Hapını Doğru Kullanıyormusunuz?

Korunma yöntemleri arasından biriside Doğum Kontrol Haplarıdır, ve bu haplar en çok tercih edilen  korunma yöntemleri arasındadırlar.Doğum kontrol hapları ağızdan alınır ve kadının yumurta üretmesini önler. Kadın yumurta yapmadığı müddetçe dölyoluna veya Fallop tüplerine ne derece meni girerse girsin kadının gebe kalması olanaksızdır. Lakin doğum kontrol haplarını bilinçsizce kullanan bayanlarda oldukça mevcut. Bu sebeple doğum kontrol hapı nasıl kullanılır? sorusunu cevaplandırıyoruz…

 

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Hap kullanmaya başlamak açısından en uygun zaman adetin ilk günüdür.Eğer bayanın adetleri düzenliyse sayı gördüğü ilk bir hafta içinde de herhangi bir günde başlanabilir.Eğer sayı kanaması henüz taze bitmişse ilk ayda gebelikten korumayabileceğinden ilk bir hafta taze bir yöntem kullanması önerilmelidir.Kondom,diyafram, vajinal spermisit gibi.

Gebelik olmadığından emin olunan herhangi bir günde de hapa başlanabilir;lakin ilk bir hafta ek yöntem uygulanmalıdır.

Haplar ,hergün aynı saatte ,yatmadan hemen önce ya da tercihen gece yemeğiyle birlikte alınmalıdır

Minihap kullanan bayanlar ,isterlerse siklusun herhangi bir döneminde hapla korunma yöntemine görebilir.

Pakette olan tüm haplar bitene kadar günde bir hap alınmalıdır.21 tabletlik hap kullanlılıyorsa bir hafat ; yirmi iki tabletlik hap kullanılıyorsa  altı gün fasıla verdikten sonra sayı kanaması olmasın ya da olsun taze bir pakete başlanmalıdır.Pakette yirmi sekiz hap varsa lakin hiç gün atlamadan ikinci pakete geçilir.

dogum-kontrol-haplari

21 sayı hap içeren Doğum Kontrol Hapları

Bu paketlerdeki her hap hormon içermektedir .Paketteki tüm haplar bitene kadar her gün bir hap alınır. Paketteki tüm haplar bittiğinde ise bir hafta fasıla verilmelidir. Bu süre içerisinde bayanın sayı görmesi beklenmelidir. Ancak menstrüel kanama olmasın ya da olsun , bir önceki siklusun bitiminden sonraki sekizinci günde taze kutuya başlanmalıdır. Gebelikten şüphe duyuluyorsa ,uzmana başvurmalıdır. Hapları doğru kullandığından eminse, sayı kanaması olmasa bile ,önceden programlandığı gibi taze bir pakete başlanmalıdır.

22 Hap İçeren Doğum Kontrol Hapları

Paketlerdeki tüm haplar hormon içermektedir. Paketteki tüm haplar bitesiye kadar her gün 1 hap alınır. Tüm haplar bittiğinde sltı gün fasıla verilmelidir.Bu zaman zarfında bayanın sayı görmesi beklenir.  Ancak menstrüel kanama olmasın ya da olsun ,bir önceki siklusun bitiminden sonraki yedinci günde taze kutuya başlanmalıdır. Gebelikten şüphe duyuluyorsa ,uzmana başvurmalıdır.Hapları doğru kullandığından eminse , sayı kanaması olmasa bile ,önceden programlandığı gibi taze bir pakete başlanmalıdır.

28 Hap İçeren Doğum Kontrol Hapları

Paketteki yirmibir ak hap hormon içerirken Siklusun son haftasında alınması gereken kalan yedi hap ise hormon içermemektedir. Bu haplar menstrüel kanama esnasındaki demir kaybını yerine koymak açısından tasarlanmıştır. Bu son yedi doğum kontrol hapı bayanın hergün ilaç almayı unutmasının önüne geçmektedir. Yirmi sekiz doğum kontrol hapı içeren kontraseptifleri kullananlar , bir paketi bitirdiklerinde hemen ikinci pakete başlamalıdırlar. Gebelikten şüphe duyuluyorsa ,uzmana başvurmalıdır.Hapları doğru kullandığından eminse , sayı kanaması olmasa bile ,önceden programlandığı gibi taze bir pakete başlanmalıdır.

Herhangi bir sebeple doğum kontrol haplarının kullanılması unutulursa Birinci hap unutulduğunda unutulan günün hapı akla geldiğinde alınmalıdır. Ayrıca o güne ait hapta normal zamanında alınmalıdır. İki hap unutulduğunda İlk iki hafta içinde

Üst üste iki gün ikişer hap alarak eksik günler tamamlanır. Bu yapıda 7 gün süreyle ek bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır. Üçüncü haftada Paket atılıp aynı gün taze bir pakete başlanmalıdır.7 gün süreyle ek olarak başka bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır.

3 hap Unutulduğunda Paket atılıp aynı gün taze bir pakete başlanmalıdır. 7 gün süreyle ek olarak başka bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır.

Hap kullanırken iki kez yada daha fazla sayı sayı görülmemesi durumunda ,gebelik olasılığının araştırılması gerekir.

]]>