Diyabetin Belirtileri Nelerdir

Diyabet Nedir?

Sıklıkla görülen bir rahatsızlık olan diyabet (şeker hastalığı), bedenin glikozu enerjiye çevirmesinde yaşanan aksaklıklar sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. İnsana vücudundaki glikoz miktarı insülin denilen bir hormon tarafından kontrol edilir. Pankreastan salgılanan bu hormon, glikozun hücre içinde enerjiye dönüşmesini sağlar. İnsülin miktarındaki yetersizlik ya da insülinin uygun şekilde kullanılamaması diyabete yol açar.

Diyabetin Belirtileri Nelerdir

Diyabet Çeşitleri Nelerdir?

Tip 1 diyabet insüline bağımlı olan, tip 2 diyabet insülin yokluğunda meydana gelen diyabettir. Tip 1 diyabet, insülin üreten hücrelerin yok olmasıyla, insülin oranındaki düşüşten kaynaklı bir durumdur. Bu durum genellikle 40 yaş altı kişilerde ve sıklıkla çocuklukta ortaya çıkar. Tedavisinde insülin iğneleri ve özel diyetler kullanılır.

Tip 2 diyabet, bedende üretilen üretinin yeterli düzeyde olmadığı ya da insülinin uygun şekilde kullanılmadığı durumlardır. Bu durum genellikle kırk yaş üstü kişilerde ortaya çıkar. Özel diyet ve egzersizle tedavi edilebildiği gibi zaman zaman ilaçlar ve insülin iğnelerine de başvurulur.

 Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

  • Susamanın artması
  • Çok sık tuvalet ihtiyacı – özellikle geceleri
  • Aşırı yorgunluk
  • Kilo kaybı
  • Jenital bölgede kaşıntı
  • Görmede bulanıklık

Tip 2 diyabet kolayca farkedilmez. Belirtileri genellikle hafif ya da yoktur.

Tip 1 diyabet daha hızlı gelişir. Her iki tip diyabette ciddi birer hastalıktır. Tedaviye başlandığı andan itibaren hızlı bir iyileşme süreci gözlenir. Diyabet kontrol altına alındığında sağlıklı ve hareketli bir yaşam sürmeleri mümkündür.

Diyabet Tedavisi

Diyabet kronik bir hastalık olmakla birlikte kesin bir tedavisi yoktur.  Kan şekerinin belirli sınırlarda tutulabilmesi için hasta eğitiminin, diyet desteğinin, yeterli egzersizin ve hastanın kan şekerini kontrol etmesinin yüksek önemi vardır. Bu hastalığın kontrol altında tutulması ileride ortaya çıkacak komplikasyon riskinin azaltılması için gereklidir. Diyet, egzersiz ve zayıflama (tip 2 diyabet), çeşitli antidiyabetik ilaçlar (sadece tip 2 diyabet) ve insulin tedavilerinin kombinasyonları hastalığın kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır.

Diyabette Beslenme

Diyabetiklere önerilen diyet özel bir diyet değildir. Daha az yağ, daha az şeker, daha az tuz ve bol bol sebze-meyve içeren dengeli bir beslenme şeklidir. Yediklerinizin kan şekerini doğrudan etkiler. Kandaki kolestrol(yağ) oranını da etkilemektedir. Bu nedenle tüketilen besinleri özenle seçmek ve doğru gıdalarla beslenmek sağlıklı bir yaşam için gereklidir.