Diyabete karşı ilaç gibi besinler

Uzmanlar, diyabet hastaları açısından ilaç değerinde olan besinler olduğunu söylüyor. Diyetisyen Melis Baban, bazı besin maddelerinin şeker hastalığına karşı ilaçlar kadar etkili olduğunu belirtip bu yemekler hakkında detaylı bilgiler verdi.

Sebzeler
Diyabetli bireylerin bol sebze tüketmeleri çok faydalıdır. Sebzeler hem düşük kalori değerine sahip ve çeşitli vitaminler açısından zengin, hem de yüksek posa içeriği olan doyurucu besinlerdir. Diyet posası midenin boşalmasını geciktirip, bağırsaklarda geçiş zamanını uzatarak karbonhidratların emilimini yavaşlatır, böylelikle kana glikozun (kan şekerinin) yavaş karışmasına yardım eder. Bu nedenlerle her öğününüzde tabağınızın yarısını mutlak suretle sebze ve yeşilliklerle doldurun. Yalnız nişastalı sebzeleri (patates, yer elması, bezelye, mısır, havuç vb.) miktarlü tüketin.

Meyveler
Meyveler vitamin, posa, antioksidanların ve meyve şekerinin doğkırmızı kaynaklarıdır. Porsiyon miktarlerine dikkat edin.

Kuru baklagiller
Kuru fasulye, mercimek, nohut, soya fasulyesi gibi kuru baklagiller iyi posa kaynaklarıdır, aynı zamanda kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir yönünden zengin besinlerdir. B ve E vitamininin de zengin kaynaklarıdır. İçerdiği bu besin öğeleri bakımından özellikle haftada 1-2 kez tüketilmelidir.

Yağlı tohumlar
Ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar kalp hastalıklarına karşı koruyan iyi türde yağ asitleri içerir. Magnezyum ve posa içeriği de zengin olan bu gıdalar, kalori ve yağ oranı yüksek olduğu açısından yüksek ölçüde tüketilmemelidir.

Balık
İyi bir protein kaynağı olan balık, Omega-3 yağ asitlerinden zengindir. Omega- 3 yağ asitleri; kan pıhtılaşmasını, kalp atım ritminin bozulmasını, iltihaba bağlı hastalıkların gelişmesini önler, trigliserit ve kolesterol düzeyini düşürür, kan basıncını azaltır, retina ve beyin gelişiminde rol oynar. Diyabetli bireyler; özellikle soğuk sularda yaşayan uskumru, somon, ton ve sardalye gibi balıkları haftada 2-3 kez tüketmeye özen göstermelidir.

]]>