Diyabete bağlı göz hastalıkları tedavisi

Çağımızda almış başını gitmiş bir rahatsızlık olan diyabet (şeker) hastalığı, beraberinde hem ayak hem de göz sorunlarını getirdiği açısından diyabet hastaları tedavilerini kesinlikle aksatmamalıdırlar. Diyabete bağlı ayak yaralarının yanı sıra diyabet hastaları göz sorunları ile de baş etmeye çalışıyorlar. Diyabete bağlı göz sorunları açısından neler yapabilirsiniz sizler açısından araştırdık.

Şeker hastalığının sebep olduğu göz sorunlarını yaşamamak açısından kan şeker seviyenizi düzenli olarak kontrol ettirmeli ve kan şeker seviyenizin yükselmemesi açısından hekiminizin önerilerini dikkate almalısınız. Çünkü kan şeker seviyesi ne derece kontrol altında tutulursa diyabete bağlı göz sorunları riski de o kadar azalacaktır.

Uzmanlara göre diyabete bağlı göz problemleri riski azaltılabilir, ilerlemesi önlenebilir lakin kesin olarak ortadan kaldırılamaz. Bu nedenler risk faktörleri mümkün mertebe kontrol altında olmalıdır. Riskin kontrol altına alınması ile şeker hastalığına bağlı göz hastalıkları tedavisi daha da kolaylaşır.

Diyabete bağlı olarak göz retina tabakası hasara uğrar. Bu hasarı önlemek açısından en sık tercih edilen yöntem lazer tedavisidir. Lazer tedavisinde başarılı sonuç almak istiyorsanız erken evrelerde göz hekimine başvurmalısınız. Diyabete bağlı göz hastalıkları tedavisinde uygulanan lazer uygulaması ile göz içersin de kanama, glokom, görme merkezinde ödem (makula ödemi) oluşumu gibi komplikasyonların gelişimi ve ilerlemesi engellenmeye çalışılır.

]]>