Diyabet Ve Diyabet Çeşitleri (Şeker Hastalığı)

Şeker hastalığı olarak adlandırılan diyabet hastalığı, kandaki şekerin hücrelere ulaşmaması sebebi ile oluşan bir problemdir. İnsülin hormonunun vücutta ölçülü salgılanmaması yada etkisini göstermemesi sonucunda meydana gelmektedir.

 

Tıp 1 Diyabet Nedir

Tıp 1 diyabet tipinde kan şekerini düzenleyen insülün hormonu ölçülü salgılanır veya etkisiz kalır. Bunun sonucunda ise karbonhidrat, yağ ve protein mekanizmasında bozulma olur. Bu rahatsızlık fazla su içme, sürekli idrara çıkma, kilo kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Genellikle erken çocukluk döneminde, ergenlik döneminde ve genç yetişkin insanlarda görülür. Bütün diyabetlerin yaklaşık % 15-20′si tıp 1 diyabet hastasıdır. 10 Hastadan birinde vücut hiçbir biçimde insülün üretemez. Hücrelere giremeyen şeker kanda çoğalır. Bu diyabet türünde yaşam boyu insülin kullanmak gerekmektedir.

Tıp 2 Diyabet Nedir

Genelde 40 yaş üzeri kişilerde oluşan bir rahatsızlıktır. Obezite ve bazı etnik gruplarda çocuk yaşlarda da görülebilmektedir. Bütün şeker hastalığı vakalarının % 85′lik bir kısmı tıp 2 diyabet rahatsızıdır. Vücut insülin salgılar fakat insülinle ona duyarlı olan dokular arasında bir dengesizlik oluşur.

İnsülin direnci durumunda, insülinin şeker almasıyla alakalı göndermiş olduğu mesajlar her zaman hücreler tarafından alınmaz. Bu sebeple üretilen insülini vücut doğru bir biçimde kullanamaz. Şeker hücreye giremez ve kanda birikir.

Tıp 2 diyabetlerde koma durumu olmaz. Bu rahatsızlığa yakalanan kişiler beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri ve daha hareketli bir yaşam geçmeleri, günde 30 dakika civarında egzersiz yapmaları gerekir.

]]>