Diyabet hastalığı nedenleri

İnsülinin salgılanmasının gereken nitelikte olmaması nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık olan diyabetin altında yatan daha birçok faktör bulunmakta ve her biri diyabetin görülme riskini arttırarak yaşam kalitesinde bozulmalar meydana getirmektedir. Peki diyabetin görülme riskini arttıran ve bu kadar yayılmasına sebep olan bu faktörler nelerdir?

 

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin görülmesinde birçok sebebiyet vardır. Halk arasındaki söylentilerin bir çoğunun bilimsel dayanağı olmadığına dikkat çeken uzmanlar; diyabetin nedenleri olarak; genetik, enfeksiyon, çevresel, stres ve ikincil diyabeti öne sürdüler.

 

Diyabet nedenleri

 

Genetik faktörler: Adından da anlaşıldığı gibi ailesinde diyabet hastası olan kişilerin, diyabete yakalanması yüksek bir ihtimaldir.
Enfeksiyon: Öksürük ve soğuk algınlığı gibi sağlık problemlerinin sıkça görüldüğü dönemlerde, çocukların ve gençlerin diyabete yakalanma riski oldukça fazladır.
Çevresel nedenler: Dengesiz beslenme ve kilo fazlalıkları Tip 2 diyabeti tetiklemektedir. Uzmanlar, yaşam tarzında yapılan değişikliklerin diyabete yakalanma nedeni olarak öne sürmektedir. Yemek yeme alışkanlığının birden bire değişmesi vücudu diyabete meyilli hale getirir.
İkincil diyabet: Pankreas hastalıklarından dolayı diyabet riski artmaktadır. Özellikle fazla alkol tüketiminden ötürü pankreasın kötü etki görmesi durumunda da diyabet ortaya çıkabilir.
Stres: Stres dolaylı olarak diyabeti etkilemektedir. Bazı kişiler stresten dolayı tüketmek yeme alışkanlıklarında değişiklik yaptıkları açısından diyabete yakalanırlar. Stresten dolayı düzensiz olarak çok tüketmek tüketmek yada az tüketmek diyabet nedenidir.

]]>