Diyabet hastaları açısından aşı

Uzmanlarca geliştirilen diyabet aşısı, Londra’da hastalar üzerinde denenecek ve olumlu sonuç alınması halinde piyasaya sürülecek. Aşının, ensülinin vücuda verdiği zararı önlediği belirtiliyor…

Şeker aşısının, yakında insanlar üzerinde ilk kez deneneceği bildirildi. The Times gazetesinin haberine göre, tip 1 şeker hastalığına karşı geliştirilen aşı, İngiltere’de 40 yaşın üstündeki 18 hasta üzerinde denenecek. Bristol Üniversitesi’nden Profesör Colin Dayan, Clinalfa şirketince üretilen aşının ilk denemeleri başarılı olursa 18 ay boyunca daha detaylı testler yapılacağını söyledi.

Sayı gün geçtikçe artıyor

The Times gazetesi, insan üzerindeki aşı deneylerinin, şeker hastalığı bakımından ensülinin keşfinden bu yana en önemli gelişme olduğunu yazdı.

İngiltere’de 300 bin tip 1 diyabet hastası bulunuyor. Her gün ensülin iğnesi olması gereken bu kişiler, şeker hastalığının getirdiği birçok riskle de karşı karşıya. Tüm bunların yanında şeker hastalığının görülme sıklığı her geçen gün hız kazanıyor.

Tip 2 diyabet hastalığı daha çok yaşlı ve daima şişman kişilerde görülürken, çocukluk çağındaki obezite sorununun artması ile gençlerde de görülmeye başlandı.

Farelerde denendi

Diyabet hastalığının ortaya çıkmasında genetik yatkınlık büyük rol oynuyor. İyileştirme kadar koruma amaçlı da kullanılacak taze aşının, ailesinde diyabet riski taşıyanlarda hastalığın gelişimini engelleyebileceği belirtiliyor.

Londra’daki Bristol Üniversitesi ve King’s Koleji’ndeki bilim adamlarının geliştirdiği aşı, fareler üzerinde başarılı sonuç verdi.

Aşı ile enjekte edilen protein, ensülinin vücuda verdiği zararı durdurdu, diyabetli hayvanları geri kalan yaşamlarında hastalıktan korudu.

]]>