Dişlere kötü etki veren şeyler nelerdir?

Ağız ve diş sağlığına özen göstermek aslında her birimiz açısından dikkat edilmesi gereken en mühim konulardan biri olsa da, çoğumuz bunun farkında olmamakta, ağız ve diş sağlığımızı ölçülü koruyamamaktayız. Ancak ağız ve diş sağlığı hastalıkların çoğunluğunun engellenmesine olanak sağlayarak, daha kaliteli ve daha uzun bir yaşamın kapılarını bizler açısından açar. Hadi gelin sürekli birlikte, ağız ve diş sağlığımıza kötü etki veren şeyleri öğrenelim ve bu zararlardan kendimizi uzak tutalı. İşte ağız ve diş sağlığına kötü etki veren şeyler:

Dişlere kötü etki veren şeyler

Asit içerikli yiyecek ve içecekler ağız içinde asit miktarını fazlaca arttırdıklarından, dişlerin en büyük düşmanlarından biridir. Dişlerin asitten dolayı kötü etki görmesi, birçok hastalığın başlangıcı demektir. Aynı zamanda yemeklerden sonra kürdan kullanma alışkanlığından da vazgeçmelisiniz. Çünkü kürdan diş arasında buluna papil adı verilen diş etinin ezilmesine ve dişler arasında boşluk oluşmasına sebep olur. Kürdan yerine diş ipi kullanın.

Dişleri yanlış yöntemle fırçalamak ve yeteri süre fırçalamamak da, dişlerde birçok sorunun husule gelmesine sebep olur. Dişer dairesel biçimde en az iki dakika fırçalanmalı, dil ve damağın da fırçalanmasına özen gösterilmelidir. Diş sıkma, diş gıcırdatma, dişlerin beyazlamasına yönelik yanlış ve sağlıksız ürün toplulukları kullanma, ağızdaki diş eski protez ve dolgularını hekime danışmadan değiştirmeye çalışma, kabuklu yemişleri fazlaca sık yeme, sert şeyleri dişlerle kıraya çalışma diş sağlığına kötü etki veren şeylerdir.

]]>