Diş ve diş eti hastalıkları nedenleri

Mine, dentin ve diş özü tabaklarından oluşan diş, yediğimiz besinlerin kolaylıkla çiğnenmesinde etkili olarak sindirim sistemine muavenet etmektedir. Ağzımıza aldığımız her besin ilk olarak dişler sayesinde ağızda sindirilmeye başlar. Dişlerimiz sayesinde küçük parçalara ayırmış olduğumuz besinler tükürükler yardımı ile kimyasal biçimde sindirilmeye başlamaktadır. Bu yüzden diş ve diş eti hastalıkları husule geldiğinde bu sindirimde aksama olduğundan sağlığımız tehlikeye girmektedir. Peki diş ve diş hastalıkları sebebiyet olur?

Dişlerin sağlıklı olması besinleri parçalamak ve sindirime yardımcı olmak dışında aynı zamanda estetik görünüm içinde son derece önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra düzgün konuşmada da dişerin sağlıklı olmasının etkisi olur.

Diş ve diş eti hastalıklarının sebepleri?

 

Diş ve diş eti hastalıkları arasında en sık rastlanan sorunlar diş çürümeleri ve diş eti iltihaplanması olmaktadır. Diş çürümesinin nedenleri, diş minesi ve diş minesinin alt kısmında olan dentin tabakasının aşınmasına sebep olan diş plağı oluşumudur. Diş plağının oluşması bu tabaklarda oyuklar husule gelmesine sebep olduğu açısından dişlerde çürüme başlar.

Diş eti hastalıklarının en önemli nedeni de, yiyecek artıklarının ve bakterilerin diş ve diş etinin birleştiği kısımda yer edinmesi sonucu burada oluşan diş plağıdır. Yapışkan ve renksiz olan diş plağının kolay temizlenmemesi ve burada daha da birikmesi diş eti hastalıklarına yol açar.

]]>