Diş macunu alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Diş hekimi uzmanları diş macunu almak isteyenlere, dişlerini tanıyarak diş yapısına ve sağlığına uygun bir macun seçmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Diş macunu seçimi esnasında anti-tartarlı mı, beyazlatıcı mı, floridli mi, anti-bakteriyel mi, hassas dişlere özel mi, naneli mi, elmalı mı tüm bu uzayıp giden sorular gözden geçirilmeli, diş yapısı ve sağlığına uygun bir diş macunu seçilmelidir.

Diş macunu nasıl olmalı?

Diş macunu seçimi yaparken, dişlerin çürüklerden, plaklardan ve tartarlardan korunması en önemli husus olduğundan florid içeren diş macunları seçilmelidir. Aynı zamanda orta seviyeli bir aşındırıcılık özelliği olan bir diş macunu da tercihler arasında olabilir. Fakat, diş eti çekilme sorunu olanlar aşındırıcılık derecesi düşük olan diş macunlarını satın almalıdır.

Dişlerin beyazlamasını sağlamak amacıyla kullanılan beyazlatıcı özellikli diş macunları kesinlikler uzman hekim önerisi olmadan tercih edilmemelidir. Beyazlatıcı özellikli bir diş macunu alacaksanız bunu hekiminize önceden danışmalıdır.

Çocuklar açısından meyveli diş macunları önerilmekte. Böylece meyveli diş macunları çocukları diş fırçalamaya teşvik edecek ve diş fırçalama alışkanlığı kazanmalarını sağlayacaktır.

]]>