Diş kisti ameliyatı nasıl yapılır?

Ağız ve diş sağlığına önem vermeyenlerin sıkça yakalandığı diş kisti sorunu, lakin tedavi edilmez ise kısa bir süre sonra çok ciddi ağız ve diş problemlerine yol açacağı açısından,diş kisti tedavi edilmesi gereken sağlık problemlerinden biridir. Diş kisti tedavisi açısından diş kisti ameliyatı uygulanmaktadır. Diş kisti ameliyatı ise şöyle uygulanmaktadır:

Diş kisti ameliyatı

Diş kisti çenenin büyük bir bölümünü kapladığından ameliyatlı tedavi en iyi çözüm yollarından biri olmaktadır. Bunun açısından tüm kist alanı açığa çıkacak biçimde açılır ve kaldırılmaya çalışılır. Bazı durumlarda kist içinde sıvı bulunduğu açısından, kist boşluğunu itinalı bir biçimde temizlemek en büyük dikkat konularından biridir. Temizleme işlemi sonrası kaldırılan parça kist boşluğu içine yerleştirilir ve antiseptik bir tampon yardımıyla içinde tespit edilir. Eğer ki bu bölgeye yerleştirilen diş eti durağanlaşmaz ise tampon geri çıkartılmaktadır.

Diş kisti ameliyatı sonrasında hasta,aleni kist boşluğunu bir şırınga yardımıyla boşluk azalana kadar bir süre temizlenmelidir. Zaten temizleme işlemi düzenli olarak yapıldığı zaman boşluk tarihle azalacak ve yok olacaktır. Boşluk üzerine uzanan diş köklerinin uçları ne olur olmaz diye biraz kısaltılmaktadır. Beklenmeyen bir durumla karşılaşıldığı zaman diş hekiminize başvurun.

]]>