Diş gıcırdatma tedavisi

Geceleri uyurken meydana gelen bir eylem olan diş gıcırdatmanın tedavisi açısından, diş gıcırdatmaya sebebiyet olan sebep araştırılmalı ve sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır. Depresif ruh halleri, fiziksel yorgunluk, sinizüt ve en önemlisi de, dişlerin çene ile olan uyumunun bozukluğu diş gıcırdatmaya sebebiyet olan faktörlerdir. Bu sorunların ortada kaldırılması ile diş gıcırdatma hastalığının tedavisi mümkün haldedir.

 

Tıp dilinde bruksizm olarak tanımlanan diş gıcırdatma sorunu ağız ve diş yapısında birtakım bozukluklara da sebep olabileceği açısından tedavi edilmesinde yarar var. Diş gıcırdatmadan dolayı dişlerde kırılma, gıcırdatmadan dolayı dişlerde aşınma ve buna bağlı olarak yemekleri çiğneme de zorlanma, diş minesinin kötü etki görmesinden dolayı diş hassasiyeti, yanaklarda tahriş, baş ağrısı ve ya diş kaslarında ağrılar görülme olasılığı yüksek sorunlardır.

 

Diş gıcırdatması tedavisi

 

Çocukluk döneminde meydana gelen diş gıcırdatmanın tedavisi açısından bir süre beklenmelidir. Çocuklarda bozuk diş yapısı varsa dişler balansa geldiğinde sorun da ortadan kalkacaktır. Ayrıca çocukların aşrı yorulmaması da gerekir. Çünkü bu sorun aşırı yorgunluktan da meydana gelebilir. Çocuğun uyku saatlerine de dikkat edilmelidir. Sağlıklı ve gerekli uzunlukta uyumaları sağlanmalıdır.

Diş gıcırdatma tedavisi açısından, splint yöntemi adı verilen bir aparat uygulanır. Bu aparat yatmadan önce ağza yerleştirilir ve uyurken dişlerin sürtünmesi böylece engellenmiş olur. Oldukça yumuşak olan bu aparat dişlerin tahribatını önleyerek diş gıcırdatma sonunu ortadan kaldırır. Bu tedavi yöntemi ile kısa sürede etkili sonuç alabilirsiniz.

Stres ve sinirden kaynaklanan diş gıcırdatmaları açısından bu olumsuz faktörler ortadan kaldırılmalıdır.

Protez ve dolgu gibi dişlere uygulanan yöntemlerden kaynaklı bir sorun ise de, diş hekimi tarafından bu uygulamaların diş yapısına uyum sağlanması ile sorun ortadan kalkar.

]]>