Diş apsesi nasıl tedavi edilir?

Diş apsesi ile karşılaşıp sorunu ciddiye almamak, diş apsesinin kendiliğinden geçmesini beklemek ya da evde kendi yöntemlerinizle bir takım uygulamalarda bulunmak, diş apsesini tedavi etmekten çok daha ciddi boyutlara taşır. Bu sebeple her sağlık sorununda olduğu gibi diş apsesinde de erken evrelerde sorun fazlaca büyümeden bir diş doktoruna gitmek sizin açısından faydalı bir davranış olacaktır. Aksi yapıda diş apsesinden uzun bir süre çekebilirsiniz.

Diş apsesi tedavisine geç kalmak hem sorunun daha fazla büyümesine sebep olacak hem de başka ağız ve diş hastalıklarının görülmesini tetikleyecek. Ancak sorunun ilk başladığı dönemlerde uzman bir diş doktoruna gidilirse, hekiminiz yalnızca antibiyotik ilaç kullanımı ile kısa sürede sorununuzdan kurtulmanıza yardım edecektir. İlerleyen diş apsesi sorunlarında ise hem tedavi yöntemleri fazlalaşacak hemde tedavi süresi uzayacaktır. Hatta bunlara ek olarak hasta dişini tamamen kaybedebilir.

Diş apsesi meydana geldiği zaman dişe alkol ya da rakı suyu bastırmak çok doğru bir davranış değildir. Bu uygulamanın yerine sıcak ve soğuk kompres yapılabilir. Ancak bunun açısından hekiminize yine de danışmalısınız. Çünkü diş apsesi sorunun ciddiyetine göre sıcak ve soğuk kompres de yanlış olabilir. en doğru diş apsesi tedavisi açısından hekime görünmek şarttır. Diş doktorunuz aynı zaman diş apsesine bağlı ortaya çıkan ağrı açısından size hem uygun ağrı kesici önerecek hem de sorununuzdan sağlıklı bir biçimde kurtulmanızı sağlayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

]]>