Dil sararması sebebiyet olur?

Ağız ve diş sağlığı hekimlerine göre ağız içinde husule gelen her türlü sebebin mutlak bir nedeni vardır ve bunlar gerek ağız sağlığını gerekse de iç organların sağlığını tehdit yapan unsurlardır. Dildeki bazı problemlerde de bir takım hastalıkların belirtisi olmaktadır. Eğer ki dilinizde sararma söz konusu ise, uzman bir ağız ve diş sağlığı hekimine danışmanızda ve sebebin kaynağını öğrenmenizde fayda var. Peki sebebiyet kaynaklanır olabilir diyorsanız, işte yanıtı:

Dil sararması nedenleri

Dilde sararma nedenlerinin en belirgin sebebi vitamin eksikliğidir.çoğu kişinin vücudunda vitamin eksikliği meydana gelmesinden kaynaklı olarak görülen bir durumdur, dil sararması. Ayrıca dil sararması nedenleri altında diyabet ve astım gibi ciddi sağlık sorunları da yatıyor olabilir. Dil sararmasından hangi sorunlardan meydana geldiği dilin rengine bakılarak uzman hekimler tarafından anlaşılmaktadır. Eğer ki dilde çok az bir sararma söz konusu ise, kişinin bir önceden geceden içtiği sigara veya alkolden kaynaklıdır. Bunun gibi diğer sorunlarda dil rengine bakılarak anlaşılabilir.

Kullanılan bazı hormon ilaçları da dilde saramaya yol açar. Eğer ki, kişinin dil sararması sorununa dişte ak tabakalarda eşlik ediyorsa bu sorun ağız mantarını işaret eder. Bebeklerde ise antibiyotik kullanımı sonrasında dil sararması çoğu zaman meydana gelir. Bağırsaklardaki sorunlar, dilde yara oluşması da dil sararmasının sebepleri arasındadır.

]]>