Dil Sağlığı Ve Dil Sağlığını Korumak İçin

Sağlık, başlı başına önemli bir konudur. Ama rahatsızlıkların, vücudumuzun neresine etki ettiği de bize verdiği rahatsızlığın dozunu arttırabilir. Sadece ağrısı değil, bizi normal eylemlerimizden alıkoyması ile de rahatsız eder ve acının yanında stresi de var eder. İşte bu rahatsızlıklardan bir tanesi de dilde meydana gelen ve konuşmamızı, yememizi, içmemizi engelleyen rahatsızlıktır.

 

Dil adaleden oluşmuş boğaz tabanına bağlı olan bir organdır. Görevi, çiğnemeye ve besinleri yutmaya yardımcı olmak, tad almak ve konuşmaya yardımcı olmaktır. Tat alma kabarcıkları (papilla) dilin her iki yanında olur. Ayrıca dil üzerinde, gırtlakta da bulunmaktadır. Frenilum da denen ince bir zar dili ağız tabanına bağlar. Bunun kısa olması peltek konuşmalara yol açar. Basit bir operasyon bu problemi küçük yaşlarda çözer.
Normal bir dil pembemsi ak renkte, nemli ve temizdir. Dilin koyu renk alması, kuruması, üzerinde tüylenme olması hastalık belirtisi olarak adetlır. Dil ile ilgili şikayetlerden biri dilde ki yanma ve acıdır hissidir. Dil yanması daima sindirim sistemindeki bozukluklardan kaynaklanır. Bu durum sindirim sistemi şikayetleri açısından doktora gitmekle çözülebilir. Bazen de dildeki yanma ve yaraların dişlere yapılan dolgu sonucu ortaya çıktığı anlaşılmıştır. Dolgu olan yerdeki elektrik potansiyelinin farkında bu durum oluşur.
Bazen dil düzeyi girintili çıkıntılı olabilir. Buna “coğrafya dili” denir. Antiseptiklerle, ağız yıkamakla vitaminlerle, kansızlığa karşı kullanılabilecek ilaç ve besinlerle tedavi edilebilir. Papillaların (tat alma kabarcıkları) aşırı uzayıp küçük siyah kıllar şeklini almasına “siyah kıllı dil” (Lingua nigra pilosa) denir. Bazı mantarlar, mikroplar ve antibiyotikler bu hastalığa sebep olarak gösterilmektedir.
Kızıl hastalığında, dil şişer, dil üzerinde küçük kabarcıklar belirir ve parlak, kırmızı bir renk alır. Görünün çileğe benzer bu yüzden “çilek dili” adı verilir.
Dilin mikropla, mantarlar ve virüslerle veya sivri ve çarpık dişler yüzünden iltihaplanmasına “glossit” denir.
Dil Yarası Tedavisi:
Ağız Gargarası: Antiseptik özelliği olan ağız gargaraları dil üzerinde olan yaranın iltihabının daha da büyümesini önler.
Tuz ve Karbonat: Tuz ve karbonatla doğkırmızı bir antiseptik karışım yapabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı tuz ve eşit ölçüde karbonatı ılık bir bardak suda karıştırıp gargara yapılabilir. Bu işlemi günde 3-4 kez tekrar etmek faydasınıza olur.
Dil Yarasının İlaçla Tedavisi: Fazlaca ağrınız varsa doktor kontrolünde ilaç kullanabilirsiniz.

]]>