Dil kanseri belirtileri ve tedavisi

Ağız boşluğunda husule gelen kanser çeşitlerinden en sık rastlanan 2. kanser olan dil kanseri, ne yazık ki tedavisinde diğer ağız kanserleri kadar olumlu sonuçlar verememektedir. Dil kanserinin en büyük tehlikesi boyundaki lenf düğümlerine hızlıca yayılmasıdır. Bu sebeple de kanser tümörlerinin ağız boşluğundan daha da ileriye kadar gitmesi neticesinde tedavisinde başarı oranı düşüktür.

Kanser hücrelerinin dilin ön kısmında bulunması hem tanının erken konmasına hem de tedavinin başarısını yükseltmesine olanak sağlar. Tüm kanser türlerinin erken evrelerde fark edilmesi tedavide başarı şansını yükseltir lakin dil kanserinde diğer kanser türlerine oranla başarı daha da yüksek olur.

Dil kanseri belirtileri

 

Ekseri dilin yan tarafında ortaya çıkan ve hızla yayılan kanser, dil üzerinde ağrısız krater tarzında yara ile kendini belli etmektedir. Dil kanserinin belirtisi adetlan bu yara bazen açılmadan dil içinde sertlik veya ağrısız kitle şeklinde görülmektedir. Beyaz veya kırmızı renkli kabarıklıklar, boyunda şişlik, ağrı, kanama, kulak ağrısı, yutma ve konuşma bozukluğu dil kanserinin belirtileri arasındadır.

Dil kanseri tedavisi

 

Dil kanseri tedavisi kanserin büyüklüğüne ve yayılma derecesine bağlı olarak şekillenmektedir. Dil kanserinin erken evrelerde fark edilmesi ile cerrahi veya radyoterapi (ışın tedavisi) tedavi seçenekleri olur. İlerleyen vakalarda ise cerrahi operasyonlara ek olarak radyoterapi de tedaviye eklenir.

]]>