Dil bağı nasıl tedavi edilir?

Dil ile ağız tabanı arasındaki bağın (frenulum) kısa ya da kalın olması olarak tanımlanan dil bağı ya da dil altı bağı tıp alanında Ankyloglossia olarak isimlendirilmektedir. Dil hareketlerinde kısıtlama yapan dil bağı sorunu, çocukların hem beslenmelerini hem de konuşmalarını olumsuz etkilemektedir. Dil bağı ya da dil altı bağı sorunu yaşayan çocukların hepsinde bu sorun ciddi bir tehlike oluşturmadığı açısından tedavisine bazen gerek duyulmamaktadır.

Dil bağı tedavisi çok az çocukta müdahaleye gerek duyulacak boyutta olur. Tedaviye gerek olup olmadığını anlamak açısından dil bağının alt dudak hizasını geçmiş mi yoksa geçmemiş mi diye bakılır. Bu değerlendirme çoğu kez çocuğa dondurma ve şeker gibi bir şeyler yalatmakla yapılır. Eğer ki çocuk yalama davranışı gösterirken dili gerekli hareketlilikte değilse tedaviye gerek duyulur. Aksi yapıda ağız ve diş sağlığını etkileyecek, beslenme sorunu yaşatacak ve en önemlisi de konuşma bozukluğuna yol açacak sorunlarla karşılaşılır.

Dil bağı kısa ve gerekli hareketlilikte değilse dil altı bağı tedavisi açısından cerrahi operasyona gerek duyulur. Eğer ki çocuğun emme fonksiyonunda bir sorun yoksa yaşının 2 olması beklenir ve cerrahi operasyon o zaman gerçekleştirilir. Eğer ki çocuğun beslenmesinde ve emmesinde bir problem yoksa konuşma fonksiyonlarına bakılır. Konuşmasını etkileyecek problemlerle karşılaşılırsa dil bağı kesilir.

Dil altı bağı ameliyatı lokal anestezi altında yapılan basit ve önemli bir komplikasyon olmayan bir operasyondur. Lakin çocuğun yaşı büyük ise lokal değil genel anestezi daha uygun olacaktır.

]]>