Dikkat! Alkol Meme Kanseri Yapıyor

Alkol, yalnızca bağımlılık yapmıyor. İnsan sağlığını çok ciddi bir biçimde bozuyor ve toplum düzenini ciddi olarak bozuyor ve ayrıca, alkol kullanımı insan vücudunda geri dönüşü imkansız olan hasarlara sebebiyet oluyor. Alkolün bildiğimiz zararları: beyine kötü etki vererek bağımlı olan kişinin sağlıklı düşünme ve karar vermesine, hareket etmesine ve yetenklerini bozmasına sebebiyet oluyor. Erken yaşta yaşlanmaya ve bunamaya bile sebebiyet oluyor. Aile düzenini bozan, manevi zararlarınıdan da daha bahsetmiyoruz. Sevgili arkadaşlarım alkolün zararları saymakla bitmiyor ne yazık ki diyor ve alkolün bir de bilinmeyen bir zararından bahsetmek istiyoruz bu yazımızda. Konu başlığımızdan da anladığınız gibi alkol meme kanseri riskinin artmasına sebebiyet oluyor.

 

 

Araştırmalar, özellikle günde üç duble ve daha fazla viski kullanan erkek ve kadınlarda meme kanserinin sıklıkla görüldüğünü ortaya çıkardı.

Merkezi Konya’da olan Orta Anadolu Meme Hastalıkları Derneği (OMEDER) Başkanı Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Yasin Özkütük, süreli ve yüksek ölçüde alkol kullanımının, meme kanseri riskini artırdığını söyledi.

Özkütük, meme dokusunda oluşan kanserin kadınlar arasında en sık görülen kanser türü olduğunu, lakin erkeklerde de rastlanabildiğini söyledi.

Özkütük, “Erkeklerde meme kanseri kadınlara göre çok daha hızlı ilerliyor ve daha ölümcül olabiliyor. Meme kanseri görülme oranı kentsel alanda daha fazla. Bunda Batılılaşmış yaşam tarzının artması önemli bir etken” dedi.

Sürekli ve yüksek ölçüde alkol kansere yol açıyor

Opr. Dr. Yasin Özkütük, sürekli ve yüksek ölçüde alkol kullanımının meme kanseri riskini artırdığını belirterek, şunları kaydetti: “Yapılan araştırmalarda özellikle günde üç duble ve daha fazla viski kullanan erkek ve kadınlarda meme kanserinin sıklıkla görüldüğü ortaya çıktı. Burada günlük ve sürekli alkol kullanımı, kansere sebebiyet olan en önemli etken. Alkolün yanı sıra sigara da diğer kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserine sebebiyet olan etkenlerden biri. Ayrıca doğum kontrol hapları ve hormon tedavilerinde kullanılan hapların da meme kanserine sebebiyet olduğu belirtiliyor. Bu sebeple sağlıklı bir hayat sürmek isteyenlere özellikle alkol ve sigaradan uzak durmalarını öneriyoruz.”

Meme kanserinin erken tanı ile yüzde 98 oranda tedavi şansı bulunduğunu bildiren Özkütük, ölümcül sonuçlara yol açabilen bu kanserden kurtulabilmenin tek yolunun erken tanı olduğunu, bu sebeple erkek ve kadınların belli aralıklarla muayeneden geçmesi gerektiğini bildirdi.

Meme kanserinden korunmak açısından ak et, yoğurt, sebze, meyveler ile zeytinyağlıların ağırlıkta olduğu Akdeniz tipi diyet yapılmasını önerdiklerini ifade yapan Özkütük, şöyle dedi:

“Hastalarımıza Akdeniz tipi diyet öneriyoruz. Ancak her şeye rağmen yine meme kanserine yakalanabilirler. Hastalığın belirtileri de çok belirgin değil. Bu sebeple ilerleyen yaşlarda erkek ve kadınlar kendi göğüslerine elleriyle dokunarak kendi kendilerini kontrol etmeli.”

]]>