Dikenli incirin faydaları nelerdir?

Kaktüs cinsi bir bitkinin meyvesi olan dikenli incir, kendiliğinden var olmakta ve çoğu kişi tarafından da oldukça sevildiği açısından yaz aylarında sıklıkla tüketilmektedir. Doğada kendiliğinden yetişme özelliğine sahip olan dikenli incir başta sindirim sistemi hastalıkları olmak üzere daha birçok hastalıklarnda ilaç kadar etkili olması ile tanınır. Peki dikenli incirin faydaları nelerdir?

Dikenli incir sindirim sistemini rahatlatarak kabızlık sorunu çekenlerin bu sorununu ortadan kaldırmaktadır. Kabızlık kadar ishalde de etkili olan dikenli incir dizanteriye karşıda faydalı meyveler arasında yer almaktadır. Soğuk olarak tüketilen dikenli incir aynı zamanda tok tutmakta ve yağlı gıdalar tüketildiği zaman yağın vücutta emilimini azaltma görevinde de bulunmaktadır. Böylece kilo sorunlarını da önlemekte ve yağların vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Dikenli incirin yararları arasında cildi nemlendirmesi ve taze tutması da yer almaktadır. Hele ki yaprakları kaynatılıp içilirse cilde daha faydalı olmaktadır. Her yaş tarafından tüketilen ve hiçbir zararı bulunmayan dikenli incirin yararları bu kadarla da bitmiyor. Dikenli incir saç sağlığını da korumaktadır.

Hint inciri olarak ta bilinen dikenli incirin yaprakları doğkırmızı kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Doğkırmızı kozmetikte cilt, vücut ve saç bakım ürünlerinde dikenli incirin yaprakları fazlaca bulunmaktadır.

]]>