Deve dikeni tohumunun faydaları nelerdir?

Alternatif tıp tedavi yöntemleri arasında mütenevvi hastalıkları önlemede ve tedavi etmede oldukça etkili olan deve dikeni tohumunun sağlık açısından ne denli faydalı olduğunu bu yazımızla birlikte sürekli birlikte öğreneceğiz. Deve dikeni tohumunun bilhassa karaciğer hastalıklarını önleme ve tedavi etmede üstüne yoktur. Karaciğer hastalıkları arasında siroz ve yağlanma gibi problemler deve dikeni tohumu ile tarihe karışıyor. Deve dikeni tohumu aynı zamanda karaciğere zararı olan tüm faktörleri ortadan kaldırıyor ve var olan sorunlarında kısa sürede geçmesini sağlıyor. Deve dikeni tohumunun karaciğere olan faydalarının dışında sağlık açısından olan diğer yararları ise şöyledir.

Deve dikeni tohumunun yararları

Deve dikeni tohumunun yararları

 

Deve dikeni tohumu tam bir mide güçlendiricidir. Aynı zamanda deve dikeni tohumu iştahı açar ve aşırı zayıf olanlara kilo aldırır. Safra dolaşımını düzenlemede oldukça etkilidir. Deve dikeni tohumu emziren annelerin sütünü arttırmaya da yaramaktadır. Karaciğeri güçlendiren deve dikeni tohumu vücuda da dinçlik ve kuvvet katar. Hazımsızlık problemlerine de çok iyi gelmektedir.

Zehirlenme, sıtma, sarılık, iştahsızlık, alkol kullanımı nedeniyle yüz kızarıklığı, güçsüzlük, idrarda yanma, idrarı tutamama, aşırı sayı kanamaları deve dikeni tohumunun etki alanına girer. Bu rahatsızlıklar deve dikeni tohumu sayesinde ortadan kaldırılabilmektedir.

Karaciğer hastalıklarına karşı modern tıpta en çok faydası görülen tohum olarak deve dikeni kullanılmaktadır. Hepatit, siroz, karaciğerde yağlanma, hazımsızlık gibi rahatsızlıklarda bitkinin yalnızca tohum olan bölgesi, yani dış çevresindeki tüyler ve sert maddelerden uzaklaşmış hali kullanılmaktadır. Karaciğere zararı olan çok adetda etkiyi ortadan kaldırır, var olan sorunlarında hafiflemesi açısından yardımcı olur.
Deve dikeni tohumu tek kullanılmalıdır, yanında tedaviye uygun herhangi bir madde daha eklenmesi gereksizdir. Mide ve bağırsak sorunlarından şikayet yapan kişilerinde tercih ettiği deve dikeni tohumu, iki farklı yolla kullanılmaktadır. Genel kullanım alanı olan karaciğer hastalıklarında eczanelerde satılan tabletler kullanılmalı, mide ve bağırsak açısından ise deve dikeni tohumu çayı olarak bilinen ezilmiş tohumun demlenerek içilmesi gerekmektedir. Günde 15 gr kullanılması gerekli olmakta fazla tüketimine ihtiyaç olmamaktadır. Bilinen ve sürekli bir yan etki oluşturmayan deve dikeni tohumu bazı tüketim şekillerine göre hafif seyirli ishale sebep olmaktadır.

Halk arasında şevkülmeryem, sütlü kengel, deve kengeri, uslu kenger olarak da bilinir. Bakımlı olmayan yol kenarları, taş ve kaya diplerinde bol yetişir. Otsu bir bitki olan deve dikeninin ömrü 2 yıl ve en uzun boyu 1 metre kadardır. Baharla birlikte yeşil ve top şeklinde görüntüye sahip diken topluluğu halindedir. Olgunlaşma aşamasında mor renkte güzel bir çiçek açar. Beyazı denilen bir türü daha vardır. Pembe ve kırmızı renkte açtıkları çiçekleri ile fark edilirler. Zararlı ot olarak görülen ve peyzajı düzgün yapılmış hiçbir bahçede yetişmesine izin verilmeyen bu bitkinin vücudu toksinlerden arındıran çok faydalı ve özel olduğu unutulmamalıdır.

]]>