Deve Dikeni Bitkisi Mucizeler Yaratıyor

Deve dikeni, özellikle  taşlı  alanlarda ve tarlalarda yetişen kısa süreli otsu bir bitkidir. Taze iken hoş kokuludur. Bazen erguvan bazende çiçek açar. İnce ve çengelli bir yapısı vardır. İçerisinde; Reçine, amine, albumin, agmatin ve yağ bulundurur. Karaciğeri temizleme özelliğine sahiptir. Biliyoruzki doğa bitkilerin mucizevi faydalarını bizlere sunuyor. Bizlerde bu denli faydalı bitkilerden yararlanabiliyoruz. Sizler açısından Deve Dikeninin bütün özelliklerini vede faydalarını biraraya getirip sizleri bilgilendiriyoruz…

 

Deve Dikeni Hakkında Genel Bilgiler
Deve dikeninin bilinen diğer isimleri şöyledir; Akkız, Eşek dikeni, Kenger ve de Kansa. Boyları 1 metreyi bulabilen bitkilerdir. Anayurdu Afrika’ dır. Ancak Akdeniz de de yayılmaya başlamıştır. Marmara ile Ege bölgesinde çok yaygın bir bitkidir.
Genellikle Yaz aylarında çiçekleri açmakta, .içeklerin renkleri ak yada sarıdır. Kendine has güzel bir kokuya sahiptirler. Deve dikeni taze olarak yenildiği gibi yaprak ve tohumlarından da çay yapılarak tüketilir.

Deve Dikeni’ nin Yararları (Faydaları)
• Deve dikeni karaciğer dostu olan bitkilerdendir. Karaciğerin hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak, Karaciğeri arındırarak temizler. Toksinleri atar.
• Mide ile bağırsaktaki problemler açısından de faydalıdır Deve dikeni, Aynı zamanda kabızlığa da engel olur.
• Deve dikenini emziren anneler kullanmalıdır, Sütün artmasın da çok faydalı bir bitkidir.
• Deve dikeni safra kesesinde oluşan rahatsızlıklar içinde faydalıdır.
• İştahı açan etkisi de olan Deve dikeni, iştahsızlıktan yakınanlar açısından güzel bir yararlıdır.
• Prostat hastalığı içinde Deve dikeni faydalıdır.
• Alkol alımından sonra oluşan yüzdeki kızarmalara da faydalıdır Deve dikeni.

Deve Dikeni’ nin Zararları
Deve dikenini zararı bulunmamaktadır. Çok tüketilmesi sonucunda ishale sebebiyet olabilir. Aynı zamanda iştahı da açtığı açısından rejim yapanların dikkatli tüketmesin de fayda vardır, rejimi olumsuz etkileyebilir.

]]>