Deterjan içen çocuğa ne yapmalı?

Küçük çocuklar oldukça meraklı ve etraf karıştırıcı oldukları açısından, bazen onların dokunmaması gerektikleri şeylere dokunur ve ele geçirdiği her şeyi de ağızlarına götürür, yalar, yer ya da içerler. İşte deterjanlarda çocukların dikkatini çektiği ve buldukları zaman ağızlarına götürüp içtikleri zararlı şeylerden biridir. Deterjanlar kimyasal içerikli maddeler oldukları açısından içildiği zaman sağlığa ciddi zararlar verirler. Peki deterjan içen çocuklara ebeveynler ne yapmalıdır?

Deterjan içen çocuğa yapılması gerekenler

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. A. Nadir Tosyalı, çocukların yakıcı malzeme içtikleri zaman anne ve babaların ne yapması, nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetti.

Farklı renklerdeki şişlerden olan temizlik malzemeleri çocuklara oyuncuk gibi gelir ve dikkatini çeker. Bu malzemeleri ağzına götürüp gizlice içen çocuklarda mütenevvi sorunlar ortaya çıkar. Tosyalı, “Yakıcı madde içen veya içtiğinden şüphelenilen çocuk kesinlikle kusturulmamalı, süt, yoğurt, ayran, su vb. içirilmeye çalışılmamalı” diyor. Bunları yapmak yerine ebeveynlere, Tosyalı şu önerilerde bulunuyor:

“Temizlik ürünleri gibi yakıcı madde içimleri bazen çocuğa herhangi bir kötü etki vermez ama bazen de üçüncü derece tüketmek borusu yanığı ile sonuçlanabilir. Kimyasal madde içimi sonucu mide borusu yaralanmaları da çok adetda çocuğun sakat kalmasına ya da hayatını kaybetmesine sebep olabiliyor. Çocuklarda tüketmek borusu yanığı, asit içeren kireç çözücülerin ve yağ çözücü olarak kullanılan kuvvetli alkali içeren temizlik malzemelerinin, yanlışlıkla, az ölçüde da olsa içilmesi sonucu gelişiyor. Çamaşır suları ve kullanılan diğer deterjan tipi temizlik malzemelerinin içilmesi sonucu gelişebilecek yanıklar ise yüzeyseldir ve kalıcı hasara sebebiyet olmaz.
Yakıcı maddenin alınmasından sonra, erken dönemde hiçbir belirti olmayabilir. Ancak hastanın tükürüğünü yutamaması, ağızdan salya gelmesi, kusma, kanlı kusma, ağız ve hatta göğüs çevresinde yanık yaraları, solunum güçlüğü belirtileri de görülebilir. Kimyasal madde içen hastalarda aksi kanıtlanıncaya kadar ‘yanık var’ muamelesi yapılmalıdır.”

Ev temizlik maddesi, deterjan içen çocuğa bu biçimde bir uygulamada bulunmadan en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna götürmelisiniz.

]]>