Defne Bitkisinin Saymakla Bitmeyen Faydaları Ve Yararları

Defne bitkisi, 6 , 7 metreye kadar boyu uzayabilen, sarı renkte çiçekleri olan, çok güzel kokulu bir bitkidir. Yaz kış yaprağını dökmeyen özellikle ülkemizde karadeniz bölgesinde çok yetişen bir bitkidir. Defne bitkisi, kokusunun hoş aroması ile yemeklere lezzet veren, bir baharat olarakta kullanılıyor. Ve mükemmel özelliklere sahip defne bitkisi. Bu özelliklerini merak ediyorsanız, aşağıdaki makalemizi incelemelisiniz…

 

Defnenin Faydaları: Mikrop öldürücüdür. Ateşi düşürür. Terletir ve vücuda rahatlık verir. İdrar ve sayı söktürür. Hazmı kolaylaştırır. İştah açar. Sinir ağrılarını dindirir. Nefes darlığı, karın ağrısı, öksürüğe karşı faydalıdır. Defne yağı romatizma ağrılarını dindirir ve saç dökülmelerini önler.

Defne nasıl kullanılır? Güzel kokusu nedeniyle yemeklerde koku ve tat verici baharat olarak kullanılır. Defne yaprağı, hatmi çiçeği ile kaynatılıp, bal ve tarçın ile demlenirse Defne Çayı elde edilmiş olur. Defne çayı iştah açmak ve hazmı kolaylaştırmak açısından faydalıdır. Defne yaprağından, defne yağı da elde edilir. Meyvelerinden alınan Defne Yağı cildi tahriş yapan merhemlerle karıştırılarak kullanılır. Ayrıca, sabun ve şampuanlara koku vermek açısından de kullanılır. Defne sabunu ve şampuanı hem hoş kokuludur hem de cilde ve saça faydalıdır.

]]>