Damar sertliği belirtileri nelerdir?

Hiçbir sağlık problemi olmayan kişilerin atardamarları esnek bir duruma sahip olduğundan, vücudun dengesine göre zaman zaman genişleme, zaman zamanda daralma göstererek, damar içinden akan kan miktarının normal seviyede olmasını sağlar. Fakat, atardamar bu esnekliğini kaybederse normal süren bu yapıda anormallikler meydana gelecek ve damar duvarından damarın iç kısmına doğru ateromatöz plaklar oluşmasına sebebiyet verecektir. İşte bu sebepten ötürü, damar tıkanması ve damar yapısının zayıflaması gibi mütenevvi komplikasyonlar gelişim göstererek kişinin yaşam kalitesi bozulacaktır.

Damar sertliğinin belirtileri

Damar sertliği belirtileri, damarda husule gelen hasarın iyice belirginleştiği sırada ortaya çıkacaktır. Eğer ki, damar sertliği kalp bölgesinde husule gelirse, kalp kaslarında zayıflama olacak ve kalbe gelen oksijen azaldığı açısından kalp yeterince kasılmayacak, göğüste ağrı hissedilecektir. Bu ağrı ekseri egzersiz esnasında daha şiddetli hissedilecektir. Göğüs bölgesinde baskı hissi ortaya çıkabilir ve bu baskı bazen çeneye de yayılabilir.

Damar sertliğinin belirtileri olarak tanımlanan bu şikayetler ne yazık ki bu kadarla da kalmıyor. Damar sertliği hastalarında kalpte ritm bozuklukları meydana geliyor ve tarihle bu bozukluk kalp krizine dönüşebiliyor. Bunun yanı sıra bilinç kayıpları, vücutta ısı kaybı, kramp tarzında ağrılar ve son olarak kangren husule gelebilir. Diyelim ki damar sertliği böbrek damarlarında husule geldi, işte bu yapıda da tansiyon yüksekliği ortaya çıkabilir ve böbrek fonksiyonlarında bozukluk görülebilir.

]]>