Damar hastalıklarını önleyen ve Damar hastalıklarına iyi gelen şifalı bitkiler

Biliyoruz ki, mutlak suretle her insan hasta olur. Aslında hasta olmak da mühim değil, mühim olan hastalığın hangi boyutlarda olduğu, ve hastalığın tedavi şeklidir. Şunu da biliyoruz ki, hastalıkların son vermesi açısından yapılan ilaçların yarısından çoğu bitkilerden içerik alınarak yapılır. Eskiden ilaç diye birşey yoktu, eski insanlar çareyi ve  tedaviyi bitkilerde arayıp bulurlardı. Bizde bu sebepten yola çıkarak, uzmanların araştırma sonucu keşfettiği, sebze ve meyvelerin sürekli tüketilmesi halinde damar  hastalıklara yakalanma riskinin azalttığını  ortaya çıkaran önemli gıdaları araştırmalar sonucunda keşfettiler. İşde damar  hastalıklarına iyi gelen, ve hatta hastalıkları önleyen şifalı besinlerden bazıları…


Limon, damar sertliğine karşı etkilidir.

Armut, damarların içinde biriken tortuları eritip, idrarla dışarı atar.

Ayçiçeği yağı (soğuk preslenmiş), damar kireçlenmesine çok iyi gelir. Damar sertliği, kolesterol ve tansiyona karşı, içerdiği pektin maddesi nedeniyle faydalıdır.

Çavdar, lezzetli bir ürün olup vücuda enerji verir. Damar sertliği ve dolaşım bozukluğu sorunu yaşayanlar açısından yararlı bir üründür.

Domates, sarımsak, limon, maydanoz, armut; damar sertliği ve dolaşım bozukluklarına iyi gelir.

Greyfurt, C vitamini yönünden zengin olmakla birlikte tadı acıdır. Günde 1 tane yenildiğinde; atardamar tıkanmasını önleyici, tıkalı damarları açıcıdır.

Ihlamur, damar kireçlenmesi, kansızlık ve dolaşım bozukluklarına iyi gelir.

Karaturp, damar sertliğinde faydalıdır.

Portakal ve yeşilbiber, damar zayıflığına karşı fayda sağlar.

Sarımsak, soğan, damar sertliğini önler.

 

 

]]>