Damar beni tedavisi

Cilt altında olan damarların mütenevvi sebeplerden ötürü yapısal değişikliğe uğraması sonucu husule gelen damar beni, değişen büyüklükleri ile süngerimsi bir damar yumağı oluşturmasıyla cilt üzerinde estetik açıdan kötü bir görüntüye sebep olmaktadır. Bu sorun ekseri doğuştan olmaktadır lakin bazı bünyelerde nadiren sonradan da ortaya çıktığı gözlenmiştir. Tıp dalında hemanjioma denilen damar beni rahatsızlığının tedavisi açısından sizleri bilgilendiriyoruz.

Damar beni ciddi bir sağlık sorunu olmamaktadır, lakin seyrek olarak kanama oluşturduğu açısından u tür yapıda tedavisi gerekebilir. Fakat hiçbir sorun yokken, sırt estetik görünüm açısından rahatsız olunduğu içinde sorunun tedavisine yönelinebilir.

Damar beninin kökeni atar damar olduğundan büyüme eğilimindedir. Damar beni tedavisi açısından ameliyatsız bir işlem olan lazer tedavi tercih edilir. Tedavi esnasına damar içindeki alyuvarların ciltten geçen ışığı soğurarak ısınıp damar yumağını tahrip etmesi sağlanır. Ardından dolaşım sistemi bu tahrip olmuş alanı ölü dokulardan temizlemektedir. Lazer ile damar beni tedavisinde cilde herhangi bir kötü etki verilmemektedir. Çünkü lazer ışığı cildi etkilemeden geçmektedir. sorunun büyüklüğüne bağlı olarak 3 ile 20 seans arasında tedavi gerçekleştirilir.

Damar beni tedavisinde cerrahi işlemde uygulanmaktadır, lakin ameliyatla tedavisi yapılan damar benlerinde hem çok kanama meydana gelmekte hemde ameliyat sonrası ciddi bir cilt kusuru oluşmaktadır. Bu sebeple bu tedavi yöntemi pek tercih edilmemektedir.

]]>