Dağ Çayının İnanılmaz Faydaları

Dağ çayı, yaklaşık 1 metreye kadar  boyu olan, aleni yeşil renkte yaprakları olan, bir bitkidir. Dağ çayı, yayla çayı olarakta bilinir. Dağ çayı soğuk algınlığında sıkça kullanılan bir bitkidir. Hazmı kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Ve dahasındada dağ çayının faydaları vardır. Dağ çayının faydalarını bilmek istiyorsanız, aşağıdaki makalemizi inceleyiniz…

 

Dağ Çayı (Sideritis): 1 metreye kadar boylanabilen, aleni yeşil renkte yaprakları olan, aromatik otsu bir bitkidir. Yaylaçayı olarak da bilinir. İçeriğinde flavonlar, uçucu yağ ve çeşitli kimyasallar bulunmaktadır.

Dağ Çayının Faydaları ve Etkileri: İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Sinirleri rahatlatır. Uyarıcı ve kuvvet vericidir. Mikrop öldürücü ve antioksidan etkilere sahiptir. İltihapları gidermeye yardımcı olur. Mide ağrılarını azaltır ve gaz söktürür. İdrar arttırıcıdır. Soğuk algınlığına karşı faydalıdır.

Dağ Çayı Nasıl Kullanılır? Kurutulmuş çiçekli dallarının üzerine kaynamakta olan su döküldükten sonra birkaç dakika demlenerek hazırlanan çay içilir. Demlemenin süresi Dağ çayının rengini, kokusunu ve tadını etkiler. Damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. İçimi hoş, tadı güzel bir çaydır.

]]>