D Vitamini ve Görevleri

D vitamini yağda çözünen ve 2 çeşidi vardır. Bunlar D2 vitamini ve D3 vitaminidir. D vitamine sahip besinler pişirme yöntemlerine karşı dayanıklıdır. Peki D vitamininin görevleri nelerdir, hangi besinlerde bulunur ve eksikliği durumunda ne gibi hastalıklar oluşur?d-vitamini-ve-gorevleri

D Vitaminin Görevleri

D vitamini vücutta kalsiyumu kontrol eden bir hormonun oluşumu için gereklidir. Bağırsaktan kalsiyum ve fosfor emilimini arttırmak  ve bu minerallerin kemikler tarafından alınmasını kolaylaştırmakla görevlidir.

D Vitamini Eksikliği

Bu vitaminin eksikliği çocuklarda raşitizm hastalığının görülmesine neden olmaktadır. Raşitizm iki yaşa kadar erken dönemde, kafa tasında yumuşamalarla kendisini gösterir. Çocuğun ilk dişin çıkması gecikir, duruş ve yürüme bozuklukları görülür. Raşitizm uzun kemiklerin uçlarında büyümelere neden olur ve bu da yürürken bacaklarda tipik eğilmelere neden olmaktadır.

Erişkinlerde D vitamini osteomalasiye (kemik yumuşamasına)  neden olur.  Temel olarak raşitizme çok benzeyen bu hastalık, erişkinlikte kemik büyümesi yaşanmadığı için kendini başka türlü göstermektedir. Kemikler yumuşar ve incelir, kendiliğinden kırılmaya başlar. Ancak D vitamini desteği artık ulaşılabilir olduğundan bu iki hastalıkta günümüzde sık gözüken hastalıklar değildir.

Besin Kaynakları

Morina balığı, ringa balığı, somon, süt, yumurta, tere yağı, karaciğer ve peynir D vitamini bakımından zengin besinlerdir.

D Vitamini Desteği

  • D vitamini eksikliği tehlikesi altında bulunan belli bir insan grubu vardır. Bu grupları şöyle sıralayabiliriz:
  • Vejetaryenler ( D vitamini daha çok hayvansal ürünlerde bulunur)
  • D vitamini içeren besinleri tüketmeyen ve vücudunu tamamen kapatan kıyafetler giyen bir kültüre sahip insanlar
  • Özellikle kış mevsiminde emziren ve sütünde D vitamini eksikliği olan anneler
  • Az yeme eğilimi olan eve bağımlı hasta ve yaşlılar