D vitamini kalın bağırsak kanserinden koruyor

Yapılan araştırmalar, kanda yüksek seviyede D vitamini bulunmasının kalın bağırsak kanseri riskinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.

Avrupa’da 10 ülkede (Danimarka, Fransa, Yunanistan, Almanya, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç ve İngiltere) yapılan, yarım milyonu aşkın kişinin katısalldığı ve İngiliz Tıp Dergisinde (BMJ) yayımlanan karşılaştırmalı araştırma, kanında D vitamini seviyesi yüksek olan kişilerin kalın bağırsak kanserine yakalanma riskinin diğer kişilerden yaklaşık yüzde 40 az olduğunu gösterdi.

Ancak riski azaltmak açısından, D vitamini yüksek besinlere mi ihtiyaç bulunduğu, yoksa sağlıklı beslenme ve düzenli olarak makul miktarde güneşlenmenin mi gerekli olduğunun aydınlatılması gerekiyor.

Ayrıca bilim adamları, takviye D vitamini önermeden önce, kandaki D vitamini seviyesini artırmanın bu kansere yakalanma riskini, istenmeyen yan etkiler yaratmadan gerçekten azaltıp azaltmadığını belirlemek açısından başka araştırmaların yapılması gerektiğini de vurguladı.

Şimdilik, kalın bağırsak kanserinden korunmak açısından bilim adamları, sigaranın bırakılması, egzersiz yapılması, şişman olmaktan kaçınma, beldeki yağ fazlalıklarından kurtulma, alkol ve kırmızı et alımını sınırlandırma önerisinde bulunuyor.

]]>