D vitamini hangi besinlerde olur?

Kemik ve dişlerin sağlıklı olması, bağışıklık sisteminin düzenli biçimde işlemesi, vücudun hormon dengesinin korunması gibi mütenevvi faydaları olan D vitamini, kandaki fosfor ve kalsiyum düzenini sağlayıp, bağırsaklardan kalsiyum emilimini gerçekleştirmekle görevlidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini, vücutta eksik olmadığı zaman bilhassa da ileri yaşlarda kadınları tehdit yapan kemik erimesi sorunun görülme ihtimali oldukça düşüktür. Peki hangi besinlerde D vitamini bulunmakta? Uzmanlar D vitamin ihtiyacını nasıl karşılamamızı önermekte? İşte bu soruların yanıtları…

D vitamini içeren besinler

D vitamini daima besinlerde yer almayan bir vitamindir. Bu vitaminin en güçlü kaynağı güneş ışığıdır. Güneş ışığında vücudumuz açısından gerekli derece D vitamini bulunmaktadır. Özellikle de kış aylarında güneşli havalarda dışarıya çıkmalı ve güneşin altında birkaç saat vakit geçirmelisiniz. Güneş ışığına düzenli olarak maruz kalmak, deride D vitamini sentezlenmesini gerçekleştirmektedir.

Güneş ışığının yanı sıra, yağlı balık, yumurta, tereyağ, peynir, balık yağları, karaciğer ve güçlendirilmiş süt D vitamini ihtiva yapan besinler arasındadır. Bu yiyeceklerin düzenli tüketimi ile, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu D vitamin ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ancak bu ihtiyacı tam olarak karşılamak açısından güneş ışığına çıkmayı unutmayın. Çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini besinlerden çok en iyi güneş ışığından sağlanır.

]]>