Çok hareketli ve yaramaz çocuğu sakinleştirmenin yolu

Çok hareketli vede yerinde duramayan çocuğunuzmu var?Yerinde duramıyor ve onunla bir türlü başa çıkamıyorsanız  artık strese girmenize gerek kalmadı. Yaptıkları yaramazlıklarına karşı verdiğiniz cezaları kaldırıp, daha çok hareketli aktivitelere yer verirseniz kolay edebilirsiniz. Bu tip çok hareketli, enerjisi bitmek tükenmek bilmeyen, sürekli hoplayan ve zıplayan çocuklara sınır koymak ve planlı biçimde hareket etmelerini sağlamak çözümün birinci aşamasını oluşturuyor.

Plan Yapın

‘Bu tip çocuklara kısıtlama gelmez’ demeyin. Özellikle evde her şeyi yapabilme özgürlüğü vermeyin. Yemek yeme, oyun ve televizyon izleme saatlerini ayırın, bunların dışına çıkmasına ve sınırlarını zorlamasına izin vermeyin. Yeri geldiğinde onu dinleyin ama karşı çıkışlarında taviz vermeyin. Sakin ve net olun.

Hayır demesini bilin

Kesin, kararlı ve net bir ses tonu ile söylediğiniz “hayır” kelimesini küçümsemeyin. Yeter ki siz kararınızdan vazgeçmeyin. İlk seferlerde zorlansanız da sizin istikrarınız ile sonucunda bunu anlayacaktır. Beden dilinizi iyi kullanın.

Şeker tüketiminden kaçının

Az şeker tüketen çocuklar daha huzurlu olurlar. Hareketli çocuğunuza şeker vermekten çekinin. Onun yerine doğkırmızı meyveleri seçebilirsiniz.

Yeni ilgi alanları bulun

Bu enerjik çocuklar herşeye ilgi duyabilirler. Yeni öğrenecekleri şeylerle sakinleşeceklerdir. Onları piyano, gitar gibi müzik aletleri çalmaya teşvik edebilirsiniz. Dikkatini bir konuda toplamaya çalışması, ekstra enerji yakmasını da sağlayacaktır.

Mutlaka egzersiz yaptırın

Yaş grubuna uygun olarak bir egzersiz dalına yönelmesini sağlayın. Yüzme, basket, tenis gibi sporlar bedensel gelişimlerini desteklerken, zihinsel gelişimlerine de yardımcı olacaktır. Spor sayesinde sosyalleşen çocuk, kendini daha kolay kontrol etmesini de öğrenecektir.

Ses seviyesini azaltın

Evde olduğunuz zamanlarda sesli oyuncaklar oynamasına, evde bağırmasına izin vermeyin. Evde kısık sesle çalan müzik ona huzur verecek ve hareketlerinin azalmasını sağlayacaktır.

Bitki çayları ve ayranı deneyin

Özellikle kolalı içecekler hareketli çocukların beslenmesinde yasaklanması gereken içecek türüdür. Melisa, papatya, ıhlamur gibi bitki çayları sakinleştirici özelliğe sahip olduklarından çocuklarınıza sıcak veya soğuk verebilirsiniz. Ayrıca ayran, sağlıklı ve rahatlatıcı özelliği ile çocuklar açısından çok faydalı bir içecektir unutmayın.

Konuşun

Dikkatini bir konuda odaklayıp o konu üzerinde konuşmasını isteyin. Bunu bir egzersiz haline getirin. Ona, “dur,düşün, konuş” ve “dur, düşün, harekete geç” denklemini öğretin. Uygun dille ve oyunlarla anlatacağınız takdirde anlayacak ve uygulamaya başlayacaktır. Hatalı davranışlarında hemen kızmak yerine önce konuşmayı ve anlamayı deneyin.

]]>