Çocukların sağlıklı gülümsemesi açısından Diş fırçalamayı erken yaşta öğretin

Çocuklar da alışkanlıklar, küçük yaşlarda kazanıldığında daha kolay ve kalıcı olurlar mutlak suretle. Çocukken kazanılan alışkanlıklar, yapılmadığı takdirde, eksikliğini tam olarak gösterir ve bizi eyleme teşvik eder. Bu sebeple; diş sağlığının olmazsa olmazı olan diş fırçalama alışkanlığı, çocuklara önemle benimsetilmelidir. Sizlere bu yazımız da çocukların diş fırçalama dönemi nezaman başlamalıdır konusunda önemli bilgiler aktarıyoruz…

 

Bebek 6-8 aylıkken, yani ilk dişler ağızda göründüğünde, temizleme işlemi başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri, en azından çiğneme yüzeylerini, temiz bir tülbent yardımıyla veya gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek yerinde olur.
Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra, ortalama 2,5 – 3 yaşında, başlanması uygundur.
Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama açısından bir teknik uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi açısından dişlerin fasıla yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu sebeple fırçalamadan sonra Anne-Babanın kontrolü iyi olur.

]]>