Çocukların iştahını arttırma yöntemleri

Çocuklardaki iştahsızlık ebeveynlerin çözüm bulmakta en çok zorlandıkları sorunlardan biri olduğu açısından hemen hemen her anne ve baba bu sorundan sıkça yakınırlar. Peki çocukların iştahını arttırmak açısından ebeveynler nasıl bir yol izlemeli, çocuklarına beslenme alışkanlığını nasıl kazandırmalı ve çocukların tüketmek yemeyi sevmesi açısından ne yapmalıdır? Bu sorulara uzman doktorların cevapları şöyle:

Anne ve babalar çocuklarının iştahını arttırmak açısından öncelikle doğru besinleri seçmeye özen göstermelidirler. Çocukların beslenme programlarında hem onları seveceği hem de sağlıklı besinler yer almalıdır. Çocuklarda 8-9 aylıkken başlayan iştahsızlık sorunu daima okul yıllarına kadar devam eder ve çözüm bulunmadığı müddetçe çocuklar yanlış beslenme alışkanlığı kazanır.

Çocuklarda iştahsızlık problemine ailelerin yaklaşımları çok önemlidir. Eğer ki anne babalar bir elinde tabak bir elinde kaşık ile çocuğun arkasında koşuyorlarsa bu davranışları çocuklarını hem tüketmek soğutur hem de çocuk bu biçimde beslenme alışkanlığı kazanır. Çocuğunuzun iştahsızlığını ortadan kaldırmak açısından doğru davranışlar sergilemeye dikkat etmelisiniz.

Çocuklardaki iştahsızlığın altında sağlık sorunu yatıyorsa bu konuda aileler duyarlı davranıp sağlık sorununun ortadan kaldırılması açısından hekime başvurmalıdırlar. gribal enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonları, viral bağırsak enfeksiyonları, viral hepatitler, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlar, tüberküloz, kronik enfeksiyonlar, gastrik reflü, kronik böbrek hastalıkları, kalp veya karaciğer hastalıkları ve bazı doğumsal metabolik sağlık sorunları gibi sağlık problemleri tedavi edilmediği müddetçe çocuklarda ki iştahsızlık ortadan kalkmaz.

Çocukların iştahını arttırmak açısından

Yeni tarifler deneyin
Sabırlı olun
Çocuklara enerji veren, gelişimlerini sağlayacak gıdalardan hazırlanan besinleri yedirin.
Sofraya sürekli birlikte oturma alışkanlığı kazandırır. Yemek sofrada yenir mesajı verin.
7. aydan itibaren yemekleri çatalları ezip yumuşatarak yedirin.
1 yaşından sonra kontrollü bir emzirmeye geçin.
Çocuğa beslenme konusunda örnek davranışlar sergileyin.
Yemek öncesi abur cuburdan uzak tutun.
Israrcı olmayın, sabırlı davranın.
Oyun oynatarak tüketmek yeme alışkanlığından vazgeçin.

]]>