Çocuklarda yüksek ateş nedenleri ve yapılması gerekenler

Çocuklarda sıkla görülen ve birden çok nedeni olan ateş yükselmesinin başlıca sebepleri; diş çıkartma, soğuk algınlıkları, boğaz enfeksiyonu vs vs… gibi bir çok nedenden ötürü görülmektedir. Çocuk bu hasta da olacak elbet” demeyin ama panik de yapmayın. Elbette ki bir çok nedenden kaynaklı olan yüksek ateş sıkça rastlanılan bir durum olduğu açısından paniklemeye gerek yok ama kesinlikle ihmalede gelmez. Sevgili arkadaşlar, biz bu yazımızda çocuklarda görülen yüksek ateş nedenlerini ve sizlerin paniklemeden yapmanız gerekenleri konu alıyoruz.

Yüksek ateş nedir?

Çocuklarda ve yetişkinlerde normal vücut ısısı, günün saatine (vücut ısısı sabahları genelde daha düşüktür), egzersiz ve kıyafete bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte 36.5-37.5 santigrattır. Vücut ısısının en az 38 santigratta yükselmesi daima yüksek ateş olarak kabul edilmektedir.
Panik yapmadan önce

Çocukların vücut ısısını ölçerken, termometrede yükselen adetlar, ebeveynler açısından endişe verici olabilir, lakin yüksek ateşin tek başına bir hastalık olmadığını unutmayın -yüksek ateş vücudun bir enfeksiyonla savaşması açısından sağlıklı bir yoldur. İşin gerçeği, yüksek ateş mutlak suretle altta yatan ciddi bir hastalığın belirtisi olmak zorunda değildir. Bazen, bazı ciddi hastalıklarda yüksek ateş görülmezken, yaygın soğuk algınlığı virüsleri, vücut ısısının yükselmesine sebebiyet olmaktadır. Bu yüzden çocuğunuzun vücut ısısını düzenli olarak miktarp, not etmeniz oldukça önemlidir. Yine de doktorunuz, çocuğunuzun durumunun ne derece ciddi olduğuna ya da tedavi gerekip gerekmediğine karar vermek açısından çocuğunuzdaki diğer belirtileri de kontrol etmek isteyecektir.
Yüksek ateşin sebepleri

Yüksek ateşin en sık görülen sebebi soğuk algınlığı ya da nezlede olduğu gibi viral (yani bir virüsün sebebiyet olduğu) enfeksiyonlardır. Pnömoni (zatürre) ya da idrar yolu enfeksiyonu tarzında bakterilerin sebebiyet olduğu enfeksiyonlar gibi, bazen bakteriyel bazen de viral olabilen kulak iltihabı da yüksek ateşe sebebiyet olabilmektedir. Vücut bu “yabancıları” fark ettiğind,  beden ısısının artması ve enfeksiyonla savaşması işaretini veren sitokinler adındaki hormonlardan salgılar. Diğer bir deyişle, yüksek ateş, çocuğunuzun bağışıklık sisteminin işini yaptığının bir işaretidir.

Bebeklerin diş çıkarmasının da vücut ısısının yükselmesine sebebiyet olduğu gibi yanlış bir düşünce vardır, lakin doktorlar bu ikisinin birbiriyle bir ilgisi olmadığını söylemektedirler. Çocuğunuzun diş çıkarması ve yüksek ateş aynı anda ortaya çıktıysa bu muhtemelen bir tesadüftür -yüksek ateşin sebebi büyük ihtimalle bir virüsün sebebiyet olduğu bir enfeksiyonun belirtisidir.

İki yaşın altındaki çocuklarda çok sık görülen ve isiliğe sebebiyet olan roseola virüsü yüksek ateşin diğer sebeplerinden biridir. Bu virüsün sebep olduğu yüksek ateş 3-5 gün sürmektedir ve bu sürenin sonucunda çocuğun sırtında ve göbeğinde ortaya çıkıp, kollarına ve bacaklarına doğru yayılan isilik görülür.

Çok ender durumlarda ise yüksek ateşin sebebi menenjit gibi bir hastalık olabilmektedir. Menenjitin belirtileri arasında, sırt tutulması ve baş ağrısı, yüksek ateş, kusma, iştahsızlık ve bazı durumlarda isilik adetlabilmektedir. Fakat menenjit olduğundan şüphe edilen bir bebekte aranması gereken semptomlar yüksek ateş, ağlama, huzursuzluk, uyuşukluk, kusma, isilik, bebeğin kafasında olan yumuşak bölgede oluşan bir çıkıntı, solgun ya da morumsu cilt, nefes almada zorluk ve hastalık nöbetidir.

Sebebi her ne olursa olsun, çocuğunuzun vücut ısısında normal olmayan bir artış ve yüksek ateş gözlemlediyseniz, mutlak suretle çocuk doktorunuza başvurmanızı öneri ederiz.

 

]]>