Çocuklarda obezite tedavisi

Kalıtsal bir hastalık olamasının yanı sıra düzensiz ve sağlıksız bir beslenmeden doğan obezite günümüzde tedavi edilebilir hastalıkların arasındadır. Ancak çocuklarda obezite tedavisi açısından yapılacak yöntemlerin yanı sıra inanç ve çaba da tedavide başarı götüren hususlardır. Uzman hekimlerin önerilerini dinlemekle birlikte bu rahatsızlığın önüne geçmek açısından çocuğunuza bu inancı kazandırmalı ve onun çabasına destek olmalısınız.

Obezite tedavisi

Obezite hastalığından kurtulmak açısından yapılacakları şöyle sıralayabiliriz;

Diyet
Fiziksel aktivite
Psikolojik destek
Eğitim

 

Kan yağlanmalarının artmasına, kalça eklemlerinde ağrıya, psikolojik sorunlara, kalp ve solunum sistemi hastalıklarına, vitamin ve mineral eksikliklerine sebep olan obeziteden kurtulmak açısından öncelikle bir diyetisyene danışmalı ve genel sağlık durumunuz dikkate alınarak diyetisyen tarafından size en uygun beslenme programını istemelisiniz.

Diyet programını düzenli uygulamanın yanı sıra fiziksel aktivitelerinizde de artış sağlamanız gerekir. Bunun içinde haftada en az 3 defa 20-25 dakikalık bir koşu yapmalısınız. Enerji tüketiminin artması metabolizmanızın hızlanmasına yol açacak ve yağ yakılımını kolaylaştıracaktır. Egzersiz ve egzersiz yapmak aynı zamanda iştahı da dengeler.

Obezite olan çocukların ve yetişkinlerin bir çoğu bu rahatsızlıktan ötürü psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Psikolojinin bozuk olması kilo kaybetmede olumsuzluklara yol açacağı açısından psikolojik destek oldukça önemlidir. Kendinize taze bir yaşam tarzı oluşturmak ve obezite ile mücadelenizde kendinize güveninizin olması açısından bu destek muhakkak alınmalıdır.

]]>