Çocuklarda kilo artışının nedenleri

Tüm dünyada artış gösteren obezite sorunu daha çok çocuk yaşlarda başlıyor ve önlem alınmadığı müddetçe de yetişkinlik döneminde de sürüp gidiyor. Uzmanların yapmış oldukları bir araştırmada yetişkinlerin %70′i obezite sorununu küçüklükten beri yaşıyor. Peki çocukluk döneminde ortaya çıkan bu aşırı kilo artışının sebepleri nelerdir. İşte bu sorunun cevabını Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çiçek Fadıloğlu’ndan öğreniyoruz.

Dr. Çiçek Fadıloğlu’nun yapmış olduğu yazılı açıklamada obezitenin genetik ve çevresel faktörlerden doğduğunu, yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu ortaya çıktığını söylemektedir. Çocuklarda kilo artışı günümüze kadar çoğu kişi tarafından sağlıklı olduğunun göstergesi olarak anlaşılıyordu lakin ebeveynler obezitenin bu kadar artması nedeniyle çocuklarının almış oldukları kilolardan artık korkar oldular. Anne ve babalar çocuklarındaki kilo artışının sebeplerini öğrenmek açısından hekimlere danışmaktan geri kalmamalıdır.

Çocuklarda kilo artışı sebepleri arasında obezite sağlık sorunun yanı sıra çocukların sürekli evde oturup hareketten yoksun kalmaları, dengesiz beslenmeleri, annelerin bebeklerini beslerken katı gıdalara erken başlaması ya da metabolik problemler adetlabilir.

]]>