Çocuklarda kalp yetmezliği tedavisi

Beslenme esnasında aşırı terleme, beslenme sonrası yorgunluk, mide bulantısı, bacaklar, yüz ve kollar başta olmak üzere vücudun mütenevvi bölgelerinde şişlik, cilt renginde ve sıcaklığında farklılık, sürekli yorgunluk hissi gibi belirtileri olan kalp yetmezliği çocukların yaşam kalitesini düşürmektedir. Genellikle pek çok aile bu belirtileri çocuklarında görmelerine rağmen kalp yetmezliğinden şüphe etmezler. Ancak anormal olan her durumun bir sebebi olduğunu ve ciddi sorunları işaret edebileceğini unutmamalı, geç kalmadan uzman bir hekime danışılmalıdır.

cocuklarda-kalp-yetmezliginin-tedavisi

Çocuklarda kalp yetmezliğinin tedavisi

Çocuklarda kalp yetmezliği tedavisi açısından öncelikle uzman hekim çocuğun genel sağlık durumunu kontrol edecek, daha önceden yaşadığı sağlık sorunları varsa bunları göz önünde bulunduracak ve yaşına uygun bir tedavi metodu belirleyecektir. Öncelikle ilaçlı tedaviye başvurulur ve çocuklarda kalp yetmezliğinin tedavisinde kullanılan ilaçlar daima sorun üzerinde olumlu gelişimler gösterir. Bazı durumlarda ise cerrahi bir onarım söz konusu olabilir. Çocuklarda kalp yetmezliği tedavisi açısından ameliyat yapılmış ise, ameliyat sonrasında da çocuk bir müddet ilaç kullanmaya devam eder.

Son dönemlerde taze geliştirilmiş kardiyak resenkronizasyon tedavi yöntemi de çocuklarda kalp yetmezliğinin tedavisi açısından başarılı bir biçimde kullanılmaktadır. Cihaz tedavisi adı da verilen bu tedavi metodu kalbin pompalama yeteneğini arttırıp, kalbin her iki tarafındaki eş zamanlı kasılmaları koordine etmektedir.

]]>