Çocuklarda kabızlığı önlemek açısından ne yapmalı?

Dışkının aşırı sert olması olarak tanımlanan kabızlık sorunu yetişkinlere nazaran çocuklarda daha büyük sıkıntılara yol açtığı açısından çocuklarda husule gelecek kabızlığı önlemek açısından ebeveynlere büyük görevler düşmektedir. Bir yetişkin kabızlığı nasıl önleyeceği ya da kabızlık ile karşılaşmamak açısından nelere dikkat etmesi gerektiğin çok iyi bilir, lakin aynı durum ne yazık ki çocuklar açısından geçerli değildir. Çocuk kendini kabızlıktan nasıl koruması gerektiğini bilmediği açısından anne ve babalar bu yükü üstlenirler. Peki anne ve babalar çocuklarda kabızlığı önlemek açısından ne yapmalılar? İşte çocuklarda kabızlığı önlemek açısından yapılması gerekenler…

Çocuklarda kabızlığı önlemek açısından

 

Bebek ve çocuklarda kabızlığı önlemek açısından ebeveynler her gün bol ölçüde çocuklarına su içirmelidir. Bilhassa lif bakımından zengin olan sulu içeceklere de ağırlık verilirse kabızlık riski azaltılmış olur. Erik gibi meyve kompostoları da kabızlığı önlemek açısından birebirdir.

Çocukların kabızlık sıkıntısı yaşamaması açısından abur cuburdan uzak durmaları gerekir. Anne ve babalar gelişim çağındaki çocuklarını abur cubur gıdalardan uzak tutmaya dikkat etmelidir.

Bağırsak alışkanlığı açısından her gün hemen hemen aynı saatlerde çocuk tuvalete götürülmeli ve yaklaşık 10 dakika tuvalette tutulmalıdır.

sıklaşan kabızlık sorunu ile birlikte anüs ve çevresinde şişlik, iştah kaybı, ateş, kusma, dışkıda kan, cilt döküntüleri husule gelmiş ise acilen hekime gidilmelidir.

]]>