Çocuklarda göz yaşarması nedenleri

Göz yaşarması bazı bireyler tarafından ciddiye alınmayan bir sorun olduğu açısından bilirkişiler göz yaşının vücudun salgıladığı basit bir sıvı olarak görülmemesi, aşırı göz yaşarmalarının tedavi edilmesinin altını çizmekteler. Bilhassa bebek ve çocuklarda görülen göz yaşarmalarının nedenleri araştırılmalı ve nedene yönelik tedaviler bir an evvel uygulanmaya başlanmalıdır. Peki nedir çocuklarda göz yaşarması nedenleri? Memorial İstanbul Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Temel açıklıyor:

Mustafa Temel, çocuklarda ve bebeklerde görülen aşırı göz yaşarmasının ciddi bir rahatsızlığın işareti olabileceğinin altını çizdi. Göze yabancı bir cisim kaçması, göz kapaklarındaki bozukluklar, göz enfeksiyonları, göz tansiyonu hastalığı, gözde çizilme ve gözyaşı kanalı tıkanıklığı çocuklarda ve bebeklerde göz yaşarması nedenleri arasındadır. Bunların yanı sıra gözyaşı drenaj sistemindeki başka çeşit tıkanıklıklar, doğuştan göz tansiyonu yüksekliği, kapak kenarlarıyla alakalı mütenevvi sorunlar, bazı kornea hastalıkları ve konjonktivite bebeklerde göz yaşarması arasında sayabileceğimiz sebeplerdendir.

Tedavi edilmeyen göz yaşarmaları ileriki dönemlerde çocukların görme sorunlarına da yol açar. Çocuklarda göz yaşarması bazen tek gözde bazen de iki gözde birden görülür. Aileler çocuklarının göz yaşarması sorununu ihmal etmemelidir.

]]>